19 Eylül 2017

İZNİK- ‘YEŞİL VADİ TIRMANIŞ BÖLGESİ’ YENİ ROTALAR

 


(Fotoğraflar: Hilmi Sarı, Mustafa Kalaycı, Tunç Fındık, Orhan Topal, İbrahim Kanburoğlu)

İznik doğal güzelliği ile zaten hepimizin bildiği bir bölge. Bu bölgede bir süredir kaya tırmanışı için imkanları araştırmaktaydık. Bursalı Orhan Topal arkadaşımızın daveti üzerine, yerel dostumuz Hilmi Sarı eşliğinde  biraz keşif yapmanın ardından,  kendi aramızda gayrıresmi şekilde  ‘Yeşil Vadi’ adını verdiğimiz, Göllüce köyüne uzak omayan  kayalıkların olduğu ormanlık-çayırlık alanda  ilk çıkışı geçen haziran ayında, geleneksel tarzda yapmıştım; Orhan’ın emniyeti ile  çıktığım, ‘Çelik Pençe’ adını verdiğimiz  şahane  bir çatlak-baca rotası (VI-derece, 22m, 7 haziran 2017). Sağlam kireçtaşından oluşan rotada iki iyi kumsaatine geçmiş ip halkası var ve inişi ağaçtan, aynı rotadan yaptım.. Pakistan’a gidiş öncesi  hoş bir sada oldu bu benim için.

Bu hafta, ‘Eğrektaşı Sektör’ adını verdiğimiz  kayalığın sol kısmında çalışarak ilk spor tırmanış rotalarını açtık. Ekibimiz ben, Mustafa Kalaycı (Tafa), Hilmi Sarı, Orhan Topal ve İbrahim Kamburoğlu’ndan oluşuyordu. Hepberaber   güzel bir çalışma ile bu minyatür ufak kayalıkta ufak bir tırmanış bahçesi başlattık. Bu haftasonu (16-17 eylül 2017)  açtığımız ve yukarıdan aşağıya boltladığımız 4  adet boltlu (spor) rotanın bilgisi şöyledir:

1-‘Balarım’ VI-, 14m, 6 bolt, 17 eylül 2017

2-‘Kollektif’ VII+, 15m, 6 bolt, 17 eylül 2017

3-‘Tabansöken’ VII+, 16m, 8 bolt, 16 eylül 2017

4-‘Nikea’ VI+, 15m, 5 bolt, 17 eylül 2017

Bölge, güzel doğa içinde neşeli bir tırmanış günü geçirmek için ideal; tabii ki uzun ve kısa olsun, zor ve kolay olsun,  daha çok  potansiyeli olan bir yer ve bu hoş bir başlangıç oldu. 390m irtifadaki kayalık doğuya bakışlı ve  ağaçlıkların arasında, sabahtan güneş görse de öğlenden itibaren  gölgede oluyor.

Not: Matkap konuzsundaki destekleri için Bosch’a çok teşekkür ederim!

A new, small climbing area near Lake İznik, in Northern Turkey. Last june, before setting off for Pakistan  I was able to make the first trad climb on a  good crack line   (22m, grade VI-) and this weekend, 16-17th sept 2017, we sfinally tarted to  make this area into a sports climbing area. As of today, there are 4 bolted routes around 15m length, with grades from VI- to VII+. There are many opportunities here in  varying places, longer routes, harder or easier grades  and we surely shall be back for more soon.  The area that we called among ourselves ‘Yeşil Vadi’ (Green Valley) climbing area  is yet quite small to be called a climbing garden, nevertheless it offers nice pleasure climbing on featured rock in a very beautiful countryside.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.