29 Eylül 2007

JULBO ATLAS dağ gözlüğü

 

2009 yılından beri bu model Dru ve Micropore adıyla satılıyor,  kozmetik ve şekilde ufak tefek revizyonlar ile. Fonksiyon  aynı.

Fransız Julbo firmasının 2001 civarındaki  birçok güzel ve kaliteli tasarımından birisi olan, oval şekilli lenslere sahip Atlas  değişik lens türleriyle satılıyordu; mesela normal dağ kullanımı için polikarbonat lens, yüksek irtifa dağcılığına özel ARC lens gibi. Ayrıca farklı renklerde (mavi, sarı, siyah, aynalı vb.) lens seçenekleri de var. Gözlüğün işçiliği güzel. Bu gözlükle Himalaya’da  birçok 8000 metrelik dağa tırmandım.


Artıları:
Gözlük yüze  genelde  iyi oturuyor, takılması çok rahat ve havalandırması gayet iyi çalışıyor. Yanlarında ve burun siyah renkli deri korumalar çıkartılınca, gözlük şehirde kullanılan normal bir güneş gözlüğüne çevrilebiliyor. Gözlüğün saplarının kulağa gelen kısımları yumuşak ve şekillendirilebilir malzemeden yapılmış, bunun için de değişik kulak ve yüz şekillerine bükülerek uyarlanabiliyor. Özellikle  kategori 4 olan ARC lensi ile satılan modeller yüksek irtifanın aşırı ışınımında kullanmak üzere tam bir UV korunumu sağlıyor.

Eksileri:
Pahalı bir malzeme; özellikle de ARC lensli olan modeller! Bu gözlük her yüz şekline uymuyor; küçük yüzlere hiç uymayabilir. Kullanım rahatlığı ve güvenilirlik olarak eksiksiz bir malzeme denilebilir. Yeni modellerdeki plastik  ön  ışık koruma parçaları zaman içinde ayrılıp sökülüyor ve yan deri  korumalar  kırılganlaşmış- kolayca çıkıyorlar. Zaman içinde sapların uçları açılıp bozuluyor. Kısaca dayanıklı bir ürün değil….

Bu yazı yorumlara kapalı.