29 Eylül 2007

JULBO NOMAD dağ gözlüğü

 

 

Julbo’nun dağcılık ve tırmanış için yaptığı ergonomik şekilli, yüze oturan gözlüklerinden.. Bu modelin değişik yüz genişliklerine uygun ve değişik renklerde, değişik lens renk ve kalitelerinde olanları üretilmiş. Özel, fermuarlı taşıma kutusu ile satılan gözlüğün polikarbonat malzemeden Spectron X6 camları, morötesi ısınımların tamamını, görünür ışığın da %8 ila %18’ini süzebilme özelliğine sahip – kısacası dağcılık ve tırmanış için ideal. Bu gözlük, yüksek irtifanın şiddetli ışınımında da kullanılabilecek kalitede. Nomad uzun süredir üretilen ve piyasada bulunan bir model.

Artıları: Bu gözlüğün şehirde kullanım için çıkarılabilen plastik yan korumaları var, dolayısıyla gözlüğümüz dağ koşullarında daha iyi koruma sağlarken şehirde de daha güzel ve klas gözüküyor! Değişik boyut ve renklerde üretilmiş olması farklı yüz ve zevklere uyumu sağlıyor.. Kullanımı rahat ve zevkli bir gözlük, malzemesi gayet kaliteli. Bu serideki gözlüklerin fiyatları (mesela, muadili Oakley’in modelleri ile karşılaştırınca) gayet ucuz sayılır.

Eksileri: Bu gözlük her ne kadar yüksek dağların ciddi ışınımında kullanım için yapılmış olsa da, şekli itibariyla yüze çok yakın durduğu için biraz buğu yapma sorunu var. Plastik korumaların unutulması veya kaybolması halinde, bazı yüz şekilleri için yandan, alttan ışınım alıp gözleri rahatsız etmesi ihtimali bulunuyor. Ama bunun haricinde hiçbir meselesi yok bence.

Bu yazı yorumlara kapalı.