20 Temmuz 2013

KAÇKAR, VERÇENİK ve KARDOVİT’te YENİ TIRMANIŞLAR 2013

                  

Fotolar: Tunç Fındık, Emrah Özbay, Serkan Ertem

Kaçkar Dağları uzun süredir beni bekliyordu. Bu sefer daha açık ve kuru olan ağustos yerine temmuz’da gitmeye karar verdik, çünkü kar ve buz rotalarında tırmanmak istiyorduk. Böylece tırmanış arkadaşlarım Emrah Özbay ve Serkan Ertem ile Yukarı Kavron yaylasında buluşup Mezovit Çayırına çıktık. İlk tırmanışımız Kaçkar Dağının Büyük Buzulundan başlayan Batı duvarından oldu. İlk çıkışını gerçekleştirdiğimiz bu miks ve teknik  rotayı takiben, Serkan’dan Çamlıhemşin’de ayrıldık ve Verçenik bölgesine, Şahin Kafe’nin sahibi sevgili Yalçın Şahin’in yardımıyla gittik. Burada biraz keşiften sonra  Verçenik dağının tırmanılmadığını düşündüğümüz kayalık güney sırtını çıktık ancak rotanın daha önceden (belki de yabancılarca) tırmanıldığını anladık, yine de çok hoş bir tırmanıştı. Sonra tekrar Kaçkar bölgesine döndük ve Kaçkar’ın batısındaki dağ silsilesi olan Kardovit’in kuzey yüzünü bölen esas kulvarın ilk çıkışını gerçekleştirdik. Kısaca, geneli sis ve yağış içinde geçen bu 10 günde üç güzel çıkış yapmış olduk!

Tırmandığımız rotalar şöyle:

1- KAÇKAR DAĞI (3937 m) BATI DUVARI  SOL ANA  KULVAR İLK ÇIKIŞ (9 temmuz 2013, Emrah Özbay, Tunç Fındık, Serkan Ertem) zorluk: TD+, 700 m, M6 max, VI uiaa max, Wİ4 max, kaya, kar ve buzda karışık rota. Büyük buzulun ortasından altta derin bir rimaye aşılarak girilen rotanın ilk kısmı buzlu-ıslak, dik kayada miks tırmanış, orta kısmı 50-55 derece eğimde kar- buz kulvarı ve yukarıdaki dar kısımlarda 70-80 derece eğime varan donmuş şelale ve buz kulvarı. Muhtemelen Kaçkar bölgesindeki en zor çıkışlardan birisi oldu.

2-VERÇENİK DAĞI (3711 m) GÜNEY SIRTI (14 temmuz 2013, Emrah Özbay, Tunç Fındık) zorluk: PD+, 300 m IV+ uiaa max kaya tırmanışı (bu rotanın üzerinde bulduğumuz sikke, perlon ve taş babalar sayesinde ilk çıkışın yapıldığını anladık ancak kim bilmiyoruz). Kaya genelde sağlam, tırmanış kısa dik- zor etaplarla kesilmiş geneli zor olmayan  kayada, boşluklu ve zevkli..

3- KARDOVİT DAĞI (3810 m) KUZEY YÜZÜ  ANA KULVARI İLK ÇIKIŞ (16 temmuz 2013, Emrah Özbay, Tunç Fındık)  zorluk: AD-, 50 derece max eğimli kar buz kulvarında 300 m+ tırmanış. Rotaya yaklaşım ve iniş zor ve sorunlu. Taş düşmesi ciddi ve tehlikeli  bir objektif zorluk yaratıyor. Kardovit dağı Kaçkar zirvesinin batısındaki ana kütledir.

FİRST ASCENTS İN THE KACKAR RANGE OF NORTHEAST TURKEY

Last 10 days in july, i have been climbing in the misty range of Kackar Mountains in the northeastern Turkey, near Caucasus. With my partners we climbed 2 new  alpine technical routes. Kackar is a mountain range of  a little less than 4000 m altitude, some receding glaciers and jagged granite peaks, with an abundance of pastures and green valleys, and a weather not unlike Nepal in monsoon. 

At 9th june we climbed a  very fine, steep  mixed gully in the Kackar Peak (3937 m), a long and committing route with difficult mixed climbing and icefall pitches.  

Travelling to another region  ca. 50 km west of the Kackar Peak, 14th july  we climbed an alpine rock ridge  on a peak called Vercenik (3711 m). The ridge was  of good granite offering nice and sometimes exposed climbing, but overall grade  was not  really difficult. We were thinking we did the first ascent,  but as we climbed we saw that the route was riddled with cairns and pegs. So, no first ascent for us this time! But nevertheless, a fine climb with a good partner.

Turning back to the main massif of Kackar, at 16th july we finally  climbed a virgin ice gully on the north face of Kardovit Peak (3810 m), actually a dangerous route with  volleys of stonefall. Anyway, good views and great weather greeted us on all our climbs, whereas   fog  and  drizzle dominated below 2400 m altitude.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.