21 Ocak 2008

ALADAĞLAR- KALDI – ALACA İLK SOLO KIŞ TRAVERSİ 2008

aladaglar-subat-2007-116.jpgkaldi-alaca-solo-kis-travers-11.jpgkaldi-alaca-solo-kis-travers-32.jpgkaldi-alaca-solo-kis-travers-37.jpg

Aladağlar’da 2008 yılının ilk faaliyeti olarak, bir solo travers yaptım- Kaldı (3734 m.) ve Alaca (3588 m.)  zirvelerinin ilk kış solo traversini ve ilk günübirlik aynı gün beraber yapılan  kış çıkışlarını gerçekleştirdim!

20 ocak 2008  günü Akşampınarı’nda, 2200 metredeki bivak yerim olan bir kar çukurundan günübirlik yaptığım bu iki ardarda tırmanış toplam 11 saat kadar sürdü, hava tırmanışlar boyunca  soğuk olsa da gerçekten çok iyiydi.. Direktaş boğazında çok, derin ve tabakalı olan kar, Avcıbeli geçidinden sonra genelde çok sertti ve kaya açıktı, yukarılarda sadece kulvarların içi sert kar ve buz doluydu. Kısaca tırmanış koşulları gayet idealdi.

Önce, Direktaş Boğazı- Avcıbeli geçidi ve batı sırtından (Yoncalıtaş tepe- Güçlü Tepe ve futbol sahası) Kaldı’ya çıktım (II derece kaya, 40 derece eğimli kar). Hava mükemmel, görüş açıktı. Ardından aynı izlerden Avcıbeli geçidine geri inip, Alaca’nın doğu sırtına girdim (II- III derece kaya ve 45 derece eğimli kar). Gün batımında dağlar turuncu- mor renklerle boyandılar. Oradan başka yerde olmak istemezdim.

Traversimi bitirip Akşampınarı’na indiğimde kar çukuruma indim ve sıcak tulumum içine girip, donuk yıldızların ışığı altında tortellinimi pişirdim…..

Yukarıdaki fotoğraf, 2007 şubat tarihinde yaptığım Eznevit güney sırtı ilk kış çıkışında çekilmiştir.

FİRST SOLO WİNTER  TRAVERSE OF KALDİ AND ALACA PEAKS- THE ALADAG

As the first action of 2008, i made a winter traverse- namely the first winter solo traverse, and the first one-day traverse of Kaldi (3734 m) and Alaca (3588 m) in our lovely Aladag. January 19th found me bivying in a bitter cold night at Aksampinari  (2200 m) on a snow hole.  Next morning, i first climbed Kaldi on it’s ordinary route from Direktas Valley, Avcibeli pass and West ridge (II, 40 degree snow) and summitted early in day. Excellent views from the top of the second highest summit of the Aladag! Following this, i retraced my steps in the snow down to 3000 m high Avcibeli Pass and climbed the east ridge of Alaca (II-III, 45 degree snow) around noon. Orange color with purple tints below – the Aladag was prisoner of  fine colors…

 Snow was not too bad – knee deep some places down n the Direktas Gorge- and conditions were superb with settled, nice and cold weather and dry rock. The traverse took a total of 11 hours including return trip.  By night, i was back at my bivi snow hole, looking at frozen stars and cooking some tortellini!

Bu yazı yorumlara kapalı.