28 Haziran 2010

KARAKAYA’da YENİ KISA GELENEKSEL ROTALAR 2010

karakaya-haziran-2010.jpgkarakaya-haziran-2010-2.jpgkarakaya-haziran-2010-22.jpgkarakaya-haziran-2010-7.jpgkarakaya-haziran-2010-29.jpgkarakaya-haziran-2010-30.jpgkarakaya-haziran-2010-26.jpgkarakaya-haziran-2010-38.jpg

Haziranın bu son günlerinde, sevilen ve özlenen tırmanış mekanımız  Eskişehir – Karakaya’daydık. Tüm Türkiye’de yağmurlu bir zaman olmasına karşın Karakaya bize iyi davrandı ve güzel, güneşli bir haftasonunda bolca tırmandık. Karakaya’nın en güzel zamanları şimdi işte- yemyeşil ve çevresinde dramatik bozkır manzarası ile. Burada, bu kadar düz bir arazide bir tırmanış cenneti olduğuna inanmak gerçekten zor! Uzakta olduğum tüm Nepal seferi boyunca ‘şu Karakaya’ya dönsem de tırmansam’ diye hayal kurup durmuştum zaten.

Maurits  Kaag ve Filiz Karakulak yeni rotalar boltlama işi ile uğraşırken, ben ve arkadaşım Uğur Alkan da  biraz boltta, biraz da geleneksel rotalarda takıldık ve üç adet de yeni geleneksel rota açtık:  ‘Jason Statham’ VI+, 17 m, (Kral Yolu sektör), ‘Jason Statham varyasyon giriş’, VI, 17 m, ‘Rose Killers’ V+, 18 m. (yeni sektör). Tabii ki, boltlu olsun  geleneksel olsun yeni bir rota açmanın en büyük uğraşısı rotayı temizlemek: çekiçle kırılacak çürük taşlar ve gevşek bloklar,  elle ayıklanacak marul kıvamında yosunlar ve elleri mahveden dikenler..  Tırmanışa açılacak yeni bir sektörün tabanındaki inatçı dikenli çalılarla boğuşmak da zaman ve çaba harcattı.

Tabii ki Kaymaz kasabasındaki Merkez Lokantası’nda  ‘Ayarcı Namık’ dinleyerek Şef Ömer’in ünlü kurufasulyesine kaşık sallamadan bir Karakaya seferi bütünlenmiş olmazdı. Biz de öyle yaptık. Ve yine tabii ki Şef Ömer Ankara havası eşliğinde biraz olsun oynamadan bizi gitmeye bırakmadı..

Bu arada, dostumuz Maurits’in Eskişehir Anadolu Üniversitesi Dağcılık Klübü desteği ile Karakaya Şenliği zamanında  çıkarttığı ‘Karakaya Tırmanış Rehberi’ni hala edinmediniz mi? Bu tırmanış bölgemizdeki 106 boltlu, 46 geleneksel rota hakkında güncel bilgiler ve tüm rotalar renkli resimler ile verilmiş, eline sağlık Maurits!

CLIMBING IN KARAKAYA, ESKİSEHİR

Excellent granite climbing in the crags of Karakaya was my dream while climbing in Nepal.. when was i to meet the rock again? Well, the answer was in june- it is virtually impossible to conceive the fact that there are rock spires in a plateau so flat! 160 kilometres west of Ankara, Karakaya is a fantastic place for us, with 106+ bolted and around 50 trad routes documented.

While our friend Maurits VD Kaag was bolting ever new sports routes, we climbed some trad routes on cracks, and made some new ones. ‘Jason Statham’ (VI+ UİAA, 17 m.), ‘Jason Statham variation entry’ (VI UİAA, 17 m.) and ‘Rose Killers’ (V+ UİAA, 18 m.). Well, cleaning the routes, gardening and pruning the thorny bushes and breaking loose blocks- a day’s work, to be followed by eating a deserved dinner at the nearby town of Kaymaz! Our ‘Chief Cook Omer”s famous beans and  ‘Ankara Coıuntry Folk Music’! The  unavoidable pieces of the complete Karakaya experience:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.