18 Ağustos 2022

KARAKAYA’DA YENİ KISA GELENEKSEL ROTALAR..

(Topolar: Karakaya Tırmanış Rehberi/Kenan Temeltaşı fotolar: Tunç Fındık, Oya Bermek)

Bu hafta, 14 ve 15 ağustos 2022 tarihlerinde Eskişehir’in Karakaya tırmanış bahçesinde sevgili arkadaşım Oya Bermek ile yeni kısa geleneksel rotalar açtık. Bunlar aşağıdaki gibidir: 

1- ‘MALT’  VI+/ VII- 18m  Tunç Fındık/Oya Bermek 15 ağustos 2022 Çeşme Sektör sağ tarafta, ‘Malkomiks‘ ve ‘Kuasimodo’ rotaları arasındaki off-width çatlaktır. Girişindeki kısa negatif çatlak ‘Malkomiks‘ ile ortaktır.

2- ‘VİNKARA’ VII-  15m  Oya Bermek/ Tunç Fındık 15 ağustos 2022 Kral Yolu 4 nolu blokta  3 ve 4 numaralı rotalar arasındaki zor çatlaktır. 

Diğer yaptığımız  bir kısım geleneksel tırmanışları ise, yakınlarında nesli tehlikede yırtıcı kuş türleri olduğunu anladığımız  için şimdilik yayınlamamayı uygun gördük. Bu konudaki hassasiyetleri için Karakaya’ya sahip çıkan dostumuz Kenan Temeltaşı ve  konuyla alakadar olan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz! Ayrıca, rehber kitabın son halinde basılmış olması için de  Anadolu Üniversitesi Doğa Sporları Kulübüne, bunda emeği geçen herkese ve destekleyen Anadolu Üniversitesine de teşekkürler!  

Gerçek değeri geleneksel rotalarda olan Karakaya’da tekrar buluşmak üzere! 

New short trad climbs on the beautiful basalt/granite of Karakaya, not so far from Eskisehir. The place is already well known as a beautiful climbing garden, with an updated, new guidebook. Some huge towers  with good trad potential are home to birds of prey in summertime, so we mostly  choose not to climb in such towers, except in winter when the birds are already immigrated… 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.