21 Mayıs 2012

KARAKAYA’da YENİ ROTA ve TIRMANIŞ ŞENLİĞİ

 Bu haftasonu, 19-20 mayıs 2012 tarihlerinde Eskişehir- Karakaya’da biraz tırmandım, uzunca bir süreden sonra. Bu haftasonu ayrıca, Anadolu Üniversitesi Dağcılık klübü’nün düzenlediği 6. Karakaya tırmanış şenliği’nin olması enteresan oldu. Şenliği düzenleyen arkadaşlara emeklerinden dolayı teşekkürler! Karakaya hiç görmediğim kadar kalabalık , tantanalı ve gürültülüydü doğrusu. Himalaya’nın sakin, insandan uzak ortamından sonra, benim açımdan tam bir kaos.

Velhasıl boş durmadım, iki aydır beni rafta bekleyen takoz ve friend’lerim tekrar kaya ile buluştu! Tırmanış arkadaşım Mehmet Taştan ile beraber yeni bir geleneksel rota tırmanmak şansım oldu: ‘şeytanın pabucu’ V+ / VI-, 17 m. Kral yolu sektörde 12 nolu blok olarak tanımlanan kayalıkta sağ tarafta kalan bir rota bu ve kayadaki devasa gevrek bloklar nedeniyle ismi uygun: dikkat etmeyen şeytanlara pabucunu ters giydirebilecek bu yüzey- çatlakta çok dikkatle tırmandım. Eh, ne de olsa gevreklik ve çürüklük, dağcılığın temelindeki geleneksel tırmanışın ayrılmaz bir parçası..

Bu iki gün geri kalanında sportif tırmanışla, bolta klip yaparak, sloplarda ve slab yüzeylerde garip tırmanışlarla geçti. Karakaya’nın arkadaşımız Maurits Van Den Bosch Kaag tarafından yapılan ve Anadolu Üniversitesi tarafından basılan çok faydalı ve güncel tırmanış rehber kitapçığını şiddetle tavsiye ediyorum. Karakaya, akasyalı güzel mekanda tekrar tırmanmak aklımın her zaman köşesinde!

Bu yazı yorumlara kapalı.