7 Ağustos 2015

KARAKURUM- BROAD PEAK (8047m) TIRMANIŞI SONA ERDİ

 broadpeakbroad_peakDSC_2148 IMG_1911 IMG_1976 IMG_2063 IMG_2066 IMG_2353 IMG_2003 IMG_3145 IMG_2355 IMG_2162

 

(Fotolar: Tunç Fındık, Julian Beermann)

Sevgili arkadaşlarım, izleyenlerim ve destekçilerim,
40 gün süren ve 22 haziranda başlayan  Pakistan- Karakurum Dağları-Broad Peak (8047m) çıkışım sona erdi. Genel olarak Asya’da  ve özel olarak Karakurum’un tümü dahilinde aşırı nemli ve ılık devam eden hava durumu, uygun tırmanış koşullarını etkin olarak engelledi. Ilık hava nedeniyle gevşeyen kar örtüsü, büyük çığlar ve bol taş düşmesi  ile tehlikeli -ve ölümlü kazalar içeren- bir sezona neden oldu. Sonuç olarak, Broad Peak zirvesine çıkmadan,  çığ riski nedeniyle dönmemiz gerekti. 4 ağustos sabahında Türkiye’ye geri  döndüm. Artık bir başka sefere kaldı Broad Peak. Kısaca, tadı olmayan bir yaz Karakurum tırmanış sezonu sona ermis oluyor.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’a vardığım sabah, ünlü Karakoram Highway (KKH) üzerinden  yola çıkarak iki gün ve 30 saat kadar sürede Skardu’ya, yorucu bir seyahatle  vardık ve burada iki gün hazırlık ve dinlenme ardından  arazi araçları ile ana kampa trekin başlayacağı Askole köyüne sekiz saatte ulaştık. Yollarda  yağış nedeniyle  bazı köprüler yıkılmıştı ve  heyelan bölgelerinde araç değiştirmek gerekti. Sonunda Askole (3000m)-Jola (3105m)- Paiju (3450m)- Urdokas (4000m)-Goro 2 (4300m) ve Concordia buzul platosu (4500m) üzerinden Broad Peak’in 4850m irtifada, Godwin-Austen buzulu  üzerindeki ana kampına, toplamda 125 km trek ile  vardık. Bu trek esnasında yükü  ana kampa dek taşıyan 150 hamal ve 60 kadar katırımız vardı.

Hava, dağa vardığımız ilk haftalarda gerçekten  fena değildi ve hızlı bir şekilde Broad Peak standart rotası  olan  batı yüzü üzerinde  tırmanışla  1. kamp (5700m) ve  2.kamp (6250m) kurarak yükseğe uyumumuzu sağladık. Bu esnada yüksek kamplara çadır, ip , yiyecek, gaz vb olmak üzere ağır yükler de  yük de taşıdık.  Broad Peak tırmanışında rota genelde 40 ila 60 derece  arasında buz ve kar kulvarlarından oluşuyor. Bu tırmanışa  toplam 15 kişilik Alman, Avusturya ve İspanyol dağcılardan oluşan bir uluslararası ekiple başladık ancak  ekip olarak hareket etmek daima  çok mümkün olmadı. Broad Peak’ın  zirveye çıkmaya uygun tek iyi hava dönemi, bu ekip 3. kampta yükseğe uyum sağlamakla zaman kaybederken kaçtı gitti. Ardından gelen  nemli ve ılık hava  dönemi   kötü oldu; dağın 6000m’den alçak kısımlarında  oluşan büyük  ıslak tabaka kar çığları nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti ve biri bizim ekipten olmak üzere, 6 kişi çeşitli derecelerde yaralandı. Aynı hava döneminin devamında 7100m yükseklikteki 3. kamptan, 24  temmuz 2015 gecesinin erken saatlerinde  zirveye gitmeyi denedik ancak 7300-7400m   yüksekteki geniş kar-buz alanı  derin ve tabakalı, çığ açısından  risk taşıyan bir kar örtüsü içeriyordu; bu nedenle  tüm ekipler hepberaber tırmanışı sonlandırmaya karar verdik. Aynı gecenin devamında 2.kampa ve ertesi sabah erkenden ana kampa indim, özellikle 6000m altında ciddi taş düşmesi tehlikesi vardı.

Karakurum’daki dört adet  8000’likten biri  ve dünyadaki en yüksek 12. zirve olan Broad Peak, tam karşısındaki komşusu olan  K2 dağı ile karşılaştırılamayacak  olsa da,  kendine has sorunlar içeren bir 8000’liktir ve ilk çıkışı ünlü Avusturyalı dağcı Hermann Buhl ve arkadaşları olan Marcus Schmuck ve Fritz Wintersteller  tarafından 1957 yazında yapılmıştır. Broad Peak teknik açıdan  zor  8000’lik dağlar sınıfında  değil, ancak  derin kar koşullarında, özellikle de zirveye gidiş günü oldukça  riskli olabilen bir  dağ. Yine de,  iyi sezonlarda çok tırmanılan  popüler  bir dağ olmak gibi bir özelliği de var. 

Bu tırmanışta malzeme, ürün ve  hizmet sponsorlarım: The North Face,  La Sportiva (Adrenaline Sports/Q sport) Grivel (Atlas Kamp), Beal (Meydan), Julbo (Ender Spor) Metabolik Cerrahi, Canon, Bosch, SPOT/ Globalstar-Avrasya, Solgar, Suunto, Boulder İstanbul ve İşdestek. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Dear followers and supporters, I am back from Pakistan- Karakoram-‘s Broad Peak (8047m)  climb and already safely back to Turkey. The 2015 summer climbing  season has not been a good and safe one in Karakoram, with  unexpectedly warm temperatures and humid weather causing dangerous conditions in the high peaks. Our summit attempt at the night of 24th july 2015  did not go far above 7300m due to perceived avalanche risk on the route. Anyway, the mountain is there and we shall hopefully summit another time. See you in the next high climb!

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.