5 Temmuz 2013

KEMALİYE FESTİVALİ ve YENİ BİR GELENEKSEL ROTA

P1100280P1100292 P1100304P1100306P1100316P1100321

Kemaliye’den bir şenlik daha! Nanga Parbat’ta terör saldırısı nedeniyle beklenmedik şekilde erken döndüğüm için dostumuz Dr. Ferudun Çelikmen’in önerisiyle, eşim Nurcan Demirel  ile beraber 30 haziran-3 temmuz tarihleri arasında Erzincan- Kemaliye doğa sporları şenliğine katıldık.. Şenlik yine dopdoluydu, bu sefer dünyanın her yanından birçok BASE jumper  vardı ve karanlık kanyondaki tel köprüde nefes kesici atlayışlar yaptılar.  Bir sefer daha festivali düzenleyen KEMAV’a, organizasyonda rolu geçen herkese, esas sponsor olan The North Face’e ve özellikle sevgili dostumuz Feridun Çelikmen’e yürekten teşekkürler.

1 temmuz günü, kısa günün karı sayılır  bir geleneksel rota çıktık dostum Doğan Palut ile: ‘Muhteşem Dağcı’. Rota, üzerinde  daha önce hiç tırmanış rotası olmayan, Kemaliye’nin tam karşısında, Fırat’ın diğer tarafındaki ‘Paşabağı Sektör’ün ilk rotası oldu. Sağlam, masif ve gri  kireçtaşı  kayada zevkli ve (maalesef) kısa bir geleneksel çıkış; 3 ip boyu ve 170 metrelik tırmanış UİAA  VI- maksimum derecede. Güzel ve dik bir sırtla başlayan rota dik bir baca ve  güzel bir sol traversle dik bir slaba çıkıyor ve baca-çatlak  sistemleriyle yukarı ulaşıyor. Paşabağı sektör 200 metreye varacak birçok potansiyel rota içeriyor. Eh, artık bir dahaki sefere!

A NEW MULTİ PİTCH TRAD ROUTE AT KEMALİYE, EASTERN TURKEY

During the outdoor Festival of Kemaliye, Erzincan at east Turkey, we made a first ascent of a multi pitch traditional route ‘Muhteşem Dağcı’, 170 m, 3 pitches, VI- max UİAA grade.  The route was on sound  limestone with good belays and fun climbing. Great thanks to my partner Doğan Palut!

 

Bu yazı yorumlara kapalı.