5 Temmuz 2011

KEMALİYE’DE YENİ ÇOK İP BOYLU ROTALAR 2011

kemaliye-ana-masif.JPGpelerin-kule.JPGpiramit.JPGorj-3.JPGorj-4.JPGorj-5.JPGtc01.JPGtc03.JPG

Evet, yine bir Kemaliye- Karanlık Kanyon doğa sporları şenliği ve yine, sevgili dostumuz Feridun Çelikmen’in daveti ve Kemaliye insanlarının konukseverliği ile, bir sefer daha tırmanmak için yeşil Kemaliye’deyiz. Şahane hava, bol tırmanış.. daha ne isterim? Şenlik sırasında ve sonrasında dört adet  yeni geleneksel çok ipli  rota çıkmak şansımız oldu. İlk iki rotayı Kemaliye’nin ardındaki ana masifin kuzeydoğu yüzünde açtık. Ardından, Yine Kemaliye’ye yakın olan Cankurtaran dağı’nın kuzeybatı yamacında ayrık bir kule olan ve adını bizim verdiğimiz ‘Pelerin Kulesi’nde yeni bir uzun rota açtık. Son olarak da, Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın yanındaki, ‘Piramit Tepe’ adını verdiğimiz üçgen dişin sırtında yeni bir rota açtık.

1-Kuzeydoğu yüzü orijinal hat (fotoda  sarı çizgi), 3 temmuz 2011, 6 ip boyu, 305 m uzunlukta ve IV+, VII- derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Tunç Fındık, Doğan Palut, Aykut Türem. Bu yüzdeki en doğal hat olan rotanın ilk çıkışının geçen yıllarda bir İtalyan ekibi tarafından yapıldığını sanıyoruz. Yorum olarak çok zevkli, geneli sağlam kayada devam eden bir rota oldu.

2-‘Turkish Classic’ ilk tırmanış (fotoda kırmızı çizgi), 4 temmuz 2011, 5 ip boyu, 240 m uzunlukta, max VII derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Aykut Türem, Tunç Fındık. Bu yüzü bölen bir baca- çatlak hattında olağandışı zor kilit iki ip boyu olan bir rota oldu; geneli sağlam, müthiş tırmanış verdi. Özellikle yukarıdaki resimde görülen VII derecelik negatif çatlak muhteşem bir tırmanış sundu diyebilirim..

3- ‘Yalan Dünya’ ilk tırmanış, 6 temmuz 2011, 5 ip boyu, 250 m uzunlukta, V, VI+ derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Doğan Palut, Esra Karadeniz, Tunç Fındık. Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın kuzeybatı yamacında ayrı bir kule olan  ve isimlendirdiğimiz ‘Pelerin Kulesi’nde dik, üç  zor etabı olan ve genelde sağlam kayada iyi  tırmanış sunan bir rota oldu.

4-‘Piramit Tepe’ kuzeydoğu sırtı ilk çıkış, orijinal rota, 8 temmuz 2011, 4 ip boyu, 240 m uzunlukta, VI derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Tunç Fındık, Doğan Palut. Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın sağındaki bu üçgen sivriye ‘Piramit Tepe’ adını verdik. Muhteşem sağlamlıkta ve devamlı ara emniyet veren, daima dik  ve boşluklu baca- çatlak hattı boyunca devam eden  bir hat.

Tekrardan, bu tırmanışların olmasına doğrudan vesile olan  dostumuz Feridun Çelikmen’e ve KEMAV’a  gönülden teşekkürler….

TRADİTİONAL MULTİ PİTCH FİRST ASCENTS İN ERZİNCAN- KEMALİYE REGİON

During the Erzican- Kemaliye nature sports festival, we made some new multi pitch routes on the big cliffs west of  Kemaliye. The rock is sound and featured, and despite the searing hot of  the early day, we were able to climb all afternoon in the shade.

1- Kemaliye main cliff-  NE face, original route, 3rd july 2011, 6 pitches, 305 m long,  IV+, max VII- grade UİAA.  This is a  natural line up the  biggest of cliffs  overhanging the town of Kemaliye. We think we  unsuspectingly repeated the original line of ascent, first climbed by an İtalian team, that we understand from the leftover pegs on the rock.. Anyhow, a fine line and nice climbing up  good rock.  Tunc Findik, Dogan Palut, Aykut Turem.

2- Kemaliye main cliff- ‘ NE face, Turkish Classic’ first ascent, 4th july 2011,  5 pitches, 240 m long, max grade VII UİAA traditional route up overhanging chimneys and cracks. A very fantastic ascent on sometimes broken, but mostly exposed and good rock. The crux pitch was a fantastic overhanging  crack with good protection- very exposed and without any footholds. Aykut Turem, Tunc Findik.

3- Peak Cankurtaran NW face, a seperate rock spire we named ‘Pelerin’, first ascent ‘Yalan Dunya’. 6th july 2011,  5 pitches, 250 m. long, V, VI+ grade UİAA. A fine line up generally good rock, with 3 seperate crux pitches on  vertical chimneys and cracks.  Dogan Palut, Tunc Findik, Esra Karadeniz.

4- Piramit Tepe NE ridge first ascent, original route. 8th july 2011, 4 pitches and 240 m long, VI grade UİAA. A very good, exposed and continous line up fascinating rock, on the ridge of  the triangular peak we named Piramit Tepe.  Dogan Palut, Tunc Findik.

Bu yazı yorumlara kapalı.