21 Eylül 2007

KOFLACH VERTECAL plastik dağ ayakkabısı

 

Ooof of! Ah bu Koflach…’önce buharlı ütü, sonra çamaşır makinesi’ olarak tanımlanabilir Koflach plastik bot. Şaka bir yana!

Avusturya Koflach firmasının ürettiği, mix ve buz tırmanışına yönelik plastik dağ botu olan Vertecal gayet güzel bir model. Koflach bu modelde geleneksel sertliğini biraz olsun atabilmiş ama yine de buz tırmanışı için bileği yeterince destekleyen bir tasarım. Ayakkabı dışının alt kısmında daha sert, üst kısmında ise daha yumuşak ve esnek bir plastik kullanılması rahatlığı bariz arttırmış. Genel amaçlar için, bir alt model olan Degre ve bir üst model olan Arctic Expedition yerine bu model tercih edilebilir. Koflach firması, 2006 yılı itibarı ile  artık üretim yapmamaktadır.

Artıları: Buz tırmanışı için yeterince sert ama uzun yürüyüşler için de yeterince yumuşak sayılır bir ayakkabı. Lastik çarşak bandı tırmanırken ve genel dayanıklılıkta faydalı, kramponu iyi tutan ön ve arka oluklar yapılmış (Koflach’ın önceki modellerinin dış plastik kalıplarında otomatik krampon asla güvenli oturmazdı), Arctic iç mesler görece rahat, yalıtımlı ve geniş. Dünyada en yaygın kullanılmış olan plastik ayakkabı türü budur diyebiliriz.

Eksileri: Ayakkabının renkleri  Koflach’a yakışır derecede garip (sarı-gri- aluminyum rengi) ve çirkin, Arctic iç mesler hızla aşınıyor- özellikle de boğaz/bilek kısmındaki aluminyum renkli sert doku parçalanıyor. Mesler yalıtımı ve su geçirmezliği (kapalı hücre mat ve plastik) nedeniyle ayakta hızla nemlenip ıslanıyor ve ayağı üşütüyor… Ayakkabının dış bağlamasındaki ufak makaralar eğilip bozulmaya çok açık- özellikle de sert tırmanış koşullarında makaralar kırılabiliyor, ayakkabıya her model otomatik bağlamalı krampon takılamıyor (alırken mutlaka deneyin!), vidalı ek boğaz kısmı bazı durumlarda sorun yaratabilir- sert bir darbe ile boğaz vidalarından birisi kırılırsa, ayakkabı kullanılmaz hale gelebilir (örnekleri çok var), ayakkabıyı giyip çıkarmak hala çok sorunlu- Koflach’ın genel bir derdiydi bu zaten. İlkel, kaba, kullanışsız ve çirkin bir dağ ayakkabısı! Ölen bir türün son örneği derim…..

Bu yazı yorumlara kapalı.