23 Eylül 2007

KONG SLIT-FIT yaylı sıkıştırma tıkacı

 

İtalyan Kong firmasının ürettiği yaylı sıkıştırma gereci olan Slit-Fit sekiz ayrı boyda tasarlanmış; 12 ila 61 cm. arasındaki çatlakları korumakta kullanılıyor ve aletlerin çekerleri 8 ila 12 KN arasında değişiyor. Her sene yapısal ve kozmetik değişikliklerle yeniden üretilen ve piyasaya verilen Slit-Fit’in 2003 yılı sonrası için olan modellerinin görüntüsü gayet şık.

Artıları: Piyasadaki ürün standardı olan Wild Country – Friend veya Black Diamond – Camalot yaylı takozları ile karşılaştırılınca son derece ucuz (hatta neredeyse üçte biri), kısacası bir adet Wild Country Friend tıkaç alabilecekken üç adet Kong Slit-Fit alabilirsiniz! Aletin tüm üst gövdesi ve sapı kauçukla kaplı, bu da tırmanışta aleti yerleştirecekken elle tutmayı rahatlatmanın yanısıra, ayrıca telin de korunmasını sağlıyor. Aletin sapı normal friend tasarımlarından daha uzun; bunun en büyük avantajı aleti daha derin çatlaklara yerleştirebilmek. Tetik tasarımı 2003 modellerinde daha kaliteli hale getirilmiş; yay gücü ise oldukça iyi ve homojen. Son olarak, aletin ucunda sabit bir dikişli perlonbantın olmaması aslında iyi bir detay çünkü böylece perlonbant eskiyince (ki ağır kullanımda hızla eskir!) değiştirmek zorunluluğu ortadan kalkmış. Alet hem pasif (çatlakta stopper telli takozu gibi) hem de aktif (normal friend tıkacı kullanımı) şekilde kullanılmak üzere tasarlanmış; zira eski Kong yaylı tıkaçlarda pasif kullanım seçeneği pek iyi değildi.

Eksileri:
Tabii ki, yarısı  kadar para verdiğiniz bir gerecin, Wild Country veya Black Diamond ürünleri kadar kaliteli olup uzun hizmet vermesini beklemeyin! Özellikle eski modeller (ve büyük boylar) olmak üzere bu tıkaçlardan bazılarının yay/ tetik mekanizmalarını bozmayı başardım, hem de sadece normal kullanımda! Aletin gövdesindeki kaplı siyah kauçuk bazı zorluklara yol açabiliyor; hepsi birarada taşınırken birbirlerine girip tutunan gereçleri karabinden çıkartmak ve ayırmak – özellikle de tırmanırken tek elle- zor olabiliyor. Ayrıca, karabine ve ipe birleştirmek üzere friend türü gereçlerde perlonbant kullanılmasını her zaman tercih ediyorum. Slit-Fit’in uzun olması bence avantaj değil; sığ çatlaklarda aletin ucu çok dışarı taşıyor. Son olarak, aletlerin kayaya tutucu kısımlarındaki dişler pek iyi değil bence, biraz daha derin ve dişli olsa sanki daha güvenli olurdu. Kalitesi ve güvenilirliği sorgulanabilir, işçiliği zayıf bir yaylı tıkaç olduğu fikrim sabittir… Yine de, fiyatına göre idare eder bir malzeme.

Bu yazı yorumlara kapalı.