11 Aralık 2009

LA SPORTİVA CİRQUE PRO trek / yaklaşım ayakkabısı

 

 

2008 yılının bu modeli artık üretimde değil ancak  aynı özelliklerdeki Boulder X modeli  devam etmektedir.

Son yıllarda popüler olan ‘yaklaşım ayakkabısı’ türünün bir örneği, Cirque Pro. Yazın ve kuru zeminlerde  yapılacak basit tırmanışlar, düşük dereceli kaya çıkışları, hafif trekking veya şehir kullanımı için ideal ve sağlam bir outdoor modeli. Dışı süet deriden, içi sentetik sünger astarlı, yumuşak lastik tabanlı ve çarşak bantlı, ergonomik bir ayakkabı. Ağırlığı, çifti için 780 gram ve kahverengi- sarı renklerde üretilmiş.. Mekap’ın  modern versiyonu denilebilir 🙂

Artıları: Gayet şık ve oldukça da rahat bir ayakkabı, Frixion ufak kabaralı lastik tabanı, aşınmaya dayanıklı süet derisi ve kalın lastik çarşak bandı ile aşınması zor. Cirque Pro ile kayada ve dik zeminde iyi tırmanılabiliyor (tabii ki bu bir kaya tırmanış ayakkabısı değil!), ayağa daha iyi otursun diye bağcık sistemi ile ayağı istendiğince sıkmak olası. Aslında bu ayakkabının en büyük yararı, kaya ve uzun rota tırmanırken duvarın tabanına bununla yürümek ve tırmanış başlayınca da bunu çantada taşımanın kolay olması, zirveden yürüyerek inerken de bunları hemen giyivermek: yani ‘yaklaşım’ işlevi! Şok emici topuk kısmı ve yumuşak taban kullanımını kolaylaştırıyor. İşçiliği ve tasarımı iyi, kalitesi kendini belli ediyor.

Eksileri: Bu modelin en büyük derdi bileğinin düşük olması, yani bileği asla korumaması. Toz toprak ve ufak taşların içine girmesini engelleyecek bir dil körüğü yok, bu yüzden her seferinde içindeki taşları, toz toprağı ve otları boşaltmak gerekiyor.. Taban ince ve ne olsa kolay aşınıyor. Tırtılsız, sadece lastik noktalardan oluşan taban yapısı ıslak zeminde fena kayabiliyor. Tam bir trek botu değil, tam bir şehir botu da sayılmaz, birazcık ne idüğü belirsiz ama yakışıklılığı olayı kurtarıyor. Bildiğim kadarı ile unisex değil, sadece erkek modeli var. Sugeçirmezlik diye bir olayı yok, sadece yazlık ama yaz için de biraz sıcak tutan ve nem yapan  bir model.

Bu yazı yorumlara kapalı.