3 Aralık 2009

LA SPORTİVA MIURA kaya ayakkabısı

4432954_f520

La Sportiva’nın en iyi bilinen ürünlerinden olan kaliteli ve popüler  bir kaya tırmanış ayakkabısı olan Miura, ünlü kaya tırmanıcısı Heinz Mariacher’in tasarımıdır.  Her tür kaya tırmanışı için  çok ideal bir friction bu- mesela spor tırmanış, geleneksel tırmanış, uzun duvar tırmanışı.. Çiftinin ağırlığı 500 gram olan Miura, 4mm. kalınlıkta Vibram XS yapışkan lastik tabanlı ve deriden yapılmış; esnemenin az olması için sentetik astarı var. Köşe- kenar- ufak çıkıntılara mükemmelen tutunabilen, sert tabanlı, asimetrik yapıda ve özel burun tasarımlı bir kaya ayakkabısı. Miura, zannederim şekil olarak dünyada en çok taklit edilen friction  modeli… Daha kolay giyip çıkarma amaçlı olarak cırtlı bağcıklı Miura Velcro VS velcro modeli de bulunmakta. Miura ayağa çok güzel oturan, iyi tutunan bir ayakkabı ve tavsiye ederim.

Miura, astarı nedeniyle aşırı esnemiyor ama kesimi gayet geniş, 1.5-2 numara küçük almak doğru olur. Ufak cep ve küçük köşelere asimetrik, ayağı kasarak içe büken şekli nedeniyle  inanılmaz iyi tutuş sağlayan Miura son derece teknik bir ayakkabı. Miura, sağlam yapısı nedeniyle aşınması oldukça zor bir model.  Topuktaki iki adet çekme halkası ve hızlı bağlama sistemi ile, bağcıklı bir ayakkabı için  çok etkin ve hızlı giyiliyor. Estetik ve renk olarak süper, kullanımı rahat. İşçiliği çok kaliteli.

Ancak bence Lasportiva’nın her ürünü gibi,  pahalı bir ayakkabı.  Tabii bir de, yeryüzünde en çok taklidi olan kaya ayakkabısı modeli. Son olarak İranlıların  ürettiği ‘Lavan’ marka kaya ayakkabısını gördüm ve renk, şekil olarak Miura’nın taklidi  idi!

Bu yazı yorumlara kapalı.