10 Ağustos 2013

LA SPORTİVA OLYMPUS MONS yüksek dağcılık ayakkabısı

 

olympus mons

La Sportiva firmasının Himalaya dağcılığı ve soğuk tırmanışlar için ürettiği, onların tanımı ile ‘ideal ortamı 8000 metre’ olan bir ayakkabı. Katmanlar şeklindeki yalıtımı, özel tür  kalın ve hafif Vibram tabanı ve kendine has  integral tozluğu ile kullanımı  rahat, son modellerinde  malzeme ve kullanım olarak geliştirilmiş bir model. Çiftinin ağırlığı  1400 gram kadar olan bot, muadili olan Millet Everest modelinden fikrimce çok üstün. Zaten şu anda dünya yüksek dağcılığında en çok kullanılan bot da budur Ayrıca bu botun başarısından esinlenen Millet firması, EVEREST GTX modelinin yeni versiyonunu  bu modele o kadar çok benzetti ki, renkleri haricinde ayırdetmek zor oldu denilebilir!

Büyük integral tozluğu, olası  krampon hasarına karşı Cordura  soluyabilir / sugeçirmez kumaştan yapılmış, yalıtımlı iç mesleri ayrılabilir olan ayakkabıya giriş ve kolaylıkla  kullanılır /hızla ayarlanabilir ipli gerdirme ve cırtlı sistemlerle yapılıyor;  sağlam bir su geçirmez fermuar artı cırtlı bir flap  ise  tozluğu kapatıyor. Vibram taban otomatik krampon kullanımına uygun ve botun iç kısmındaki PU yalıtımının yanısıra, termo-yansıtıcı aluminyum tabakalar sayesinde  ısıyı tutuyor.

İç mesler sentetik malzemeden ve  konforlu olmanın yanısıra  kolay giyilip çıkarılıyor. Ancak, bu bottaki  iç meslerin bir derdi  kullanımdan sonra kolay kurumamaları ve yalıtımın  bazen yeterli olmayabilmesi.

Görsel ve estetik olarak da güzel bir ürün; renkleri ve  reflektör bantları ile  işlevli ve göze hitap ediyor.

Ayakkabı kullanışlı ve sağlam bir bot; üstelik teknik tırmanışta  ve dik yüzeylerde  Millet Everest gibi bükülgen (aşırı yumuşak olmasa da, Everest esnek bir bottur) ve ayaktan çıkacak gibi durmuyor, kramponla kullanım için çok iyi ve kramponu takması daha kolay. Ağırlıktan kaçmak için tabanın sadece ön kısmı kauçuk Vibram lastik, geri kalanı daha farklı ve hafif bir poliüretan lastikten yapılmış. Ayakkabı çifti için hafif; gerçekten de sınıfının en hafif botu bu sanırım.

Kısaca, Millet Everest ile mukayese edilirse çok daha fit oturan, teknik tırmanmaya elverişli, görece daha az yalıtımlı (ve bu nedenle biraz daha soğuk!), kesinlikle çok  daha sağlam ve hemen her tür kramponla kullanılabilir bir bot. Bu açıdan bakınca, Millet Everest’e her tür kramponu takmak mümkün değildir, çünkü daha hacimli ve şekilsiz, salaş  bir bottur (ancak Millet Everest’in yeni modelinde bu sorun da rektifiye edilmiş gözüküyor).

Bu yazı yorumlara kapalı.