26 Eylül 2007

LA SPORTIVA TRANGO PLUS tırmanış ayakkabısı

trango-ice.bmp

Dağ ayakkabısıyla kaya tırmanış ayakkabısı arasında bir bot (sağ resimdeki model).. Ayağı rahatsız etmeden çok iyi ve sıkı oturduğu için bununla tırmanmak bir zevk! Çiftinin ağırlığı 1.5 kg. kadar olan bot, kuru dönemlerde dağa yaklaşımda ve teknik tırmanışta kullanılmak üzere tasarlanmış. 2001’den sonra Trango İce adıyla satılan yeni modelde ise thinsulate yalıtımı var (sol resim). 2006’da üretime geçilen modelleri oldukça farklı şekillerde üretilmişler.

Artıları: Tabanı neredeyse tamamen sert ve arkasında krampon oluğu olan bir tasarım olduğu için önü kayışlı arkası tokalı kramponlarla (Grivel newmatic tarzı) kullanılabilmesi çok iyi bir özellik bence. Gerçekten rahat tırmanılan, hem yüzey hem de köşelerde ve ufak basamaklarda çok iyi tutunma sağlayan bir model. Burun üzerinin ve çepeçevre çarşak bandının kaya tırmanış ayakkabılarında kullanılan türde lastikle destekli olması tutunmayı ve dayanıklılığı arttırmış. Sivri uç kısım ile çatlak tırmanış performansı gayet iyi. Bağlama sisteminde herhangi bir metal aksam kullanılmamış; bu da hem ağırlığı azaltıyor hem de ayakkabının profilini iyice basık hale getiriyor. Ayakkabı soğukta ayağı iyi ısıtıyor ama ıslak ve derin kar koşulları için yapılmamış.

Eksileri: Kayayı hissetmekte çok iyi olan Vibram taban biraz ince, ağır kullanımda hızla eriyebilir. Dış derinin deri tersi olması dayanıklılık açısından harika ama bileğin her iki yanındaki boğaz dikişleri bu ayakkabının ilk eskiyen yerleri olacak. Yeni modeller yapısal olarak daha da zayıflar ve hızla eskiyeceklerdir…

Bu yazı yorumlara kapalı.