23 Eylül 2007

LOWA EIGER dağ botu

 

Alman Lowa firmasının ürettiği dağ botlarından olan Eiger, genel dağcılık amacına çok uygun bir model. Üstü tek parça, dikişsiz ve 3.2 mm. kalınlığında deri tersinden imal olan Eiger’in içi de yumuşak deri kaplı; tabanı ise agresif bir tırtıl tasarımına sahip olan Vibram Vertige. Otomatik veya kayışlı olsun, oynar veya sert olsun her tür krampon ile kullanılabilen Eiger tam sert, bükülmez bir tabana sahip. Çiftinin ağırlığı ortalama 2.4 kilogram olan botlar oldukça dayanıklı; tabana integral olan çarşak bandının yanısıra, burun ve topuğu kapatan kalın lastik korumalar da dayanıklılığı ve uzun ömrü sağlıyor.

Artıları:
Eiger, ilk bir kaç giyişten sonra ayağın şeklini alınca çok rahat bir ayakkabı haline geliyor; içinin yumuşak ve dikişsiz deriden olması gayet konforlu. Çok sağlam; derisi, tabanı ve lastik parçaları bota mükemmel koruma sağlıyor. Bağlama sistemi oldukça değişik (ve aşağıda belirttiğim üzere, bunun de kendine has dertleri var). Sert tabanlı olan Eiger kramponla rahat kullanılıyor ama taban sertliği yürüme rahatlığını bozmuyor. Botun su geçirmezliği son derece iyi; suya ve neme karşı oldukça dayanıklı. Fiyatı benzer amaçlı botlara göre fena değil. Fiyat – kalite oranına göre iyi bir bot.

Eksileri:
Biraz ağır; tabana integral olan çarşak bandı zaman içinde birkaç yerde ayrılıyor (kısaca burada bir tasarım / üretim hatası var). Bağları takmak için boğaz kısmına konulmuş yaylı metal halkaları açıp kapamak zor (özellikle çıkartmak öldürüyor!) ve bunlar her seferinde bağı yıpratıp zarar veriyor. Çok soğuk iklim veya ıslak karın olduğu kış tırmanışları için iyi bir ayakkabı değil (zaten üretim amacı da bu değil genel dağcılık).

Bu yazı yorumlara kapalı.