29 Eylül 2007

LOWE ALPINE – ALPINE ATTACK 60 tırmanış çantası

 

 Lowe Alpine’in Alpine Attack 50 modelinden bir dünya farklı, tamamen başkalaşmış bir çanta modeli. Üstten doldurmalı, tek kompartımanlı ve  iyi  bir sırt sistemli olan bu çantanın ağırlığı 1.7 kg civarı; hacmi ise 60 litre. Genel dağcılık ve uzun tırmanışlar için yapılmış olan çanta oldukça hacimli sayılır.

Artıları: Çanta oldukça sağlam, hafif ama dayanıklı kumaşlardan (Lowe’nin Cordura ayarındaki Endura kumaşı ve ripstop naylon) yapılmış. Sırt sistemi oldukça konforlu (eski Alpine Attack 50 modellerine göre büyük bir gelişme var!), yük taşıması daha kolay bir model. Sırt sistemi ıslanmayan, sırtı çok da terletmeyen dryflo kumaş kaplı köpükten; iki adet aluminyum çubuk ve içte çift kat kıvrılmış kalın bir mat ile denge ve rahatlık sağlanmış. Tek kompartıman tasarımı çok etkin ve hafif bir dağ çantası yaratırken, ağırlık (gereksiz tulum gözü, fermuarlı iç ayrım cepleri vb. şeyler olmadığı için) yine en azda tutulmuş. Uzun kar körüğü ve kafadaki sıkma perlonu, hacmi istediğiniz gibi ayarlama olanağı sağlıyor. Basit kullanımlı ve ıvır zıvırsız, ‘kolay’ bir dağ çantası. Kafadaki özel yapısı ve şekli, hesapta kaskla kullanım ve tırmanış gözönüne alınarak tasarlanmış. Çanta çok küçülebiliyor, sırtı hemen hiç terletmiyor denilebilir. Çantanın içinde ince naylondan üç ayrı cep var (sırttaki cep hidrasyon torbası için yapılmış aslında); ufak tefek malzemeleri tutmak için iyi. Sırttaki mat çıkartılarak oturmak, bivak vb. için kullanılabilir (takıp çıkarması da oldukça kolay). Çantanın iki adet kazmalığı, arkasında iki adet zincir perlonu ve kayak, çadır çubuğu vb. takmak için yan sıkıştırmaları var, bunlar da işlevli ve rahat. Çantanın üç- dört renginden sarı olanını alırsanız, içi ışıl ışıl parlak olduğundan dolayı, az ışıkta çantanın içini daha kolayca görebiliyorsunuz! Son olarak, bel kayışının her iki yanına yardımcı ipten birer malzeme askısı dikerek bu eksiğini giderdim.. Çanta oldukça ucuz (hele ki indirimde ise!).

Eksileri:
Alpine Attack 60, ünlü dağcı Marc Twight’in ekstrem alpinizm için tasarladığı çantadan çıkıp, neredeyse bir ekspedisyon çantası olmuş! Kafadaki özel kask girintisi çantayı biraz şekilsiz ve çok çirkin kılıyor. Yan sıkıştırma kayışlarının renk ve konumları da, bel kayışı da, kafası da çirkin .. Kısaca, genelde çirkin bir çanta diyebiliriz! Sırtı bu kadar alengirli detaya sahip bir sistemden bekleneceği kadar rahat değil; bel kısmındaki ve içteki tokalar (özellikle ince giysilerle çanta taşırken) belin arkasına batıyor. Bel tokası çok küçük ve kullanışşız. Kafa dış cebi çok küçük ve burada gereksiz şekilde sugeçirmez fermuar kullanılmış. Çantada ayrı kompartımana alışık ve tulum gözü – fermuarı kullanan kişiler için kullanışsız bir çanta sayılır. Kısaca, olmamış….Neyse, dörtbuçuktan beş vereyim bari!

Bu yazı yorumlara kapalı.