29 Eylül 2007

LOWE ALPINE- CERRO TORRE 65+20 sırt çantası

Lowe Alpine’in en eski sırt çantası modellerinden birisi olan Cerro Torre’nin yenilenmiş modeli. Oldukça büyük bir çanta haline gelebilen ve ekspedisyonlar ile ağır yük taşınan durumlar göz önüne alınarak üretilmiş bir çanta bu. Günümüzde ‘modası geçmiş’ dev çantalara iyi bir örnek.

Artıları: İşlevli ve aptalca özellikleri olmayan bir çanta.. Mükemmel sırt sistemi sayesinde sırtınızı ve belinizi mahvetmeden, en ağır yükleri bile rahatça taşıyabiliyorsunuz (çoğu bu tür çantanın söz verip de yapamadığı malum!), çanta oldukça büyüyebilmesine rağmen boyutu oldukça da küçülebiliyor (toplamda 85 litrelik bir çanta için iyi bir özellik!), üzerinde oldukça az perlon, aksesuar vb. var, bu da hem ağırlık hem de gereksiz detay açısından akıllıca. Fiyatı birçok bu tür çantalara göre düşük, çantanın kumaşı ve materyelleri son derece sağlam ve kaliteli.

Eksileri: Orijinal modelinde 1.9 kilo olan boş ağırlık neredeyse 3 kiloya ulaşmış, bu da gerçekten çok ağır yükler taşınmayacaksa çantayı gereksiz kılıyor. Asla kullanmadığım- ve de sevemediğim- bir özellik olan alt kısımdaki tulum fermuarı büyümüş ve yarım ay biçimini almış (eski modellerde sadece düz bir fermuardı bu), dolayısıyla bu kısım şekilsiz olmuş. Çanta aşırı büyük ve hacimli. Tabii ki bu çanta kaya ve buz tırmanışı olan yerlerde kullanılmak için tasarlanmamış, ama yine de tırmanmak rahat oluyor. Kazmalıkların sabit ayarda dikilmiş olmaları iyi değil, ayrıca çantanın arka yüzündeki lastikler işlevsiz. Çantanın yanına mat, çadır vb. bağlamak için uzatma perlonları gerekiyor (aslında bu iyi bir şey, çünkü çantada salkım saçak perlonlar olmaması daha güzel).

Bu yazı yorumlara kapalı.