26 Ocak 2008

MAMMUT BLAZE tırmanış ceketi

Mammut firmasının ultra hafif ve fonksiyonel, özelliklerle yüklü bir sugeçirmez- nefes alır ceketi.. En önemli özelliği, ceket genelinin daha hafif Gore-tex paclite, destek gerektiren omuz, kıç, dirsek vb. bölgelerin ise daha sağlam Gore-tex XCR’den yapılmış olması.. Toplam ağırlık, L beden  430 gram iken, ceket çantada hiç yer tutmuyor- tam bir süper alpin ürün! Değişik ve hoş renkleri mevcut -favorim Mammut’un tipik turuncu- laciverti 🙂 Tavsiye edilir, kaliteli bir ceket. 

Artıları: Çok hafif, paket hacmi olağandışı küçük, inatla su ve rüzgara mukavim, kapşonu çok kaliteli (kaskla giyime uygun), destekli (hafifliğine göre sağlam) bir ceket. Ceketin garip ve sıradışı bir özelliği de offset fermuar tasarımı; ön fermuar boğaz kısmında bir tarafa doğru eğik dikilmiş, aslında  açma kapama kolaylığı için güzel bir özellik. Ceketin kesimi teknik; bel kısa, kollar uzun, tırmanırken çok rahat ve bir kat iç giysi artı kalın bir polartec ara katmanla da çok iyi giyilebiliyor.. Havalandırma olarak koltukaltı fermuarları yapılmış. Tüm elastik büzgüler tek elle kapatılabilecek şekilde tasarlanmış. Kısaca, dağcılık için çok ideal bir ürün.

Eksileri: Bence çok yok. Belki uzun süreli kullanımdan sonra ve kış duvar tırmanışı gibi aşırı ağır, malzemenin devamlı kayaya ve keskin yüzeylere temas ettiği ortamlarda hafif kumaş materyalleri hasar görebilir ve görüyor da. Ama bu ceketin hedeflenen kullanıcı  amacı bu değil zaten. Gereksiz pahalı bir ceket- Mammut’un her ürünü kadar pahalı:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.