23 Eylül 2007

MAMMUT CHAMP ve COURMAYEUR tırmanış pantolonları

 İsviçre’nin ünlü firması Mammut’un ürettiği her malzeme gibi dağ giysileri de harika. İki değişik model olan Champ ve Courmayeur, tırmanış için üretilmiş süper esnek ve sağlam pantolonlar. Champ daha ağır ve kalın örgülü olan Schoeller Dryskin Extreme kumaşından üretilmiş ve daha sağlam bir modelken, Courmayeur daha hafif ama daha nefes alır olan Schoeller Lightweight kumaşından yapılmış; iç kısımlarda ve cep içlerinde su tutmayan Coolmax kumaşı kullanılmış. Her iki model de neredeyse XXS’dan XXL boyutlarına kadar üretiliyorlar.

Artıları: Çok rahat, çok sağlam. Pantolonların bol ve fermuarlı, cırtcırtlı cepleri var (kıç cebi, iki ön cep, bir adet yan cep vb.), tasarımları salaş ve bol olmak yerine vücuda sıkmadan oturan türden , renkleri çok güzel ve oturaklı (neredeyse şehir giyimi olarak bile kullanılabilir!). Islansa bile hızlı kuruyan, sağlam, nefes alan ve dört yöne esneyen kumaşların kullanımı nedeniyle bunları giymek çok rahat oluyor. Esneklikleri nedeniyle hiçbir şekilde yırtılmıyorlar; ayrıca birçok yerlerinde de (kıç, dizler, paça içleri) esnek Cordura ve Kevlar destekler bulunuyor.
İçine giyilecek esnek polartec giysilerle soğuk ve kuru şartlarda en mükemmel dağ giysileri bunlar belki de.

Eksileri:
Ağır yağmur ve ciddi ıslanma durumunda bunların kuruması biraz zaman alacaktır; yağmurda veya nemde kullanılmamalılar. Bu modelleri her yerde bulmak pek olası değil ve çok pahalı ürünler; mümkünse indirimlerden faydalanıp almak gerek. Ancak verilen paraya kesinlikle değer, zira bunlar çok uzun ömürlü giysiler ve klasik Mammut kalitesini taşıyorlar.

Bu yazı yorumlara kapalı.