22 Ekim 2007

MAMMUT GOBLİN kaya tırmanış ayakkabısı

 

Mammut’un işlevli bir tırmanış ayakkabısı…fiziki olarak biraz 5.10 anasazi velcro modelini andıran cırtcırtlı bir model. En büyük özelliği, orta taban ve topuğunun döküm sürtünme lastiğinden yapılmış olması. Ayakkabı esnemez sentetik deri ve koton astardan yapıldığı için en fazla yarım numara kadar genişliyor. Güzel tırmanılan, rahat giyilip çıkarılan bir model. 5-13 numaralar arasında üretilmiş; ve 4 mm kalınlığında vibram XSV lastik tabanı var. Üst düzey spor tırmanış, indoor tırmanış ve genel kaya tırmanışı için ideal bir model.

Artıları: Giyip çıkarması kolay, ucu ve burnu aşağı ve içe dönük olduğu için negatif ve kötü, ince basamaklarda daha avantajlı. Orta ve arka kısımdaki tırtıklı plastik taban özellikle topuk takma hamlelerinde işlevli. İki arka çekme ve asma bağı gayet faydalı. Esneme yapmaması da gayet iyi bir nitelik…Velcro cırtlarını kullanmak ve sıkmak gayet kolay. Renkleri güzel, estetik bir ayakkabı. şekil itibarıyla ayağa eldiven giyercesine oturuyor. Köşe, kenar, yüzey vb. güzel tutuş sağlıyor. Kısacası Goblin, giydiğim en etkin ve ‘ayağa eldiven misali oturan’ tırmanış ayakkabılarından birisi.

Eksileri: Vibram tabanın hızlı eskiyip açılması dışında pek de yok.. İçteki sentetik astar, çıplak ayakla giyince kaçınılmaz olarak feci bir nem ve koku yapıyor. Ufak ama bölücü bir detay olarak, cırtcırt sıkıştırma kayışları  gereğinden  uzun olduğu için ipe ve kayaya takılıp açılabiliyorlar. Bir de ayakkabı biraz kullanımla kararıp estetik olarak bitiyor:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.