19 Ekim 2007

MAMMUT HERMES alt emniyet kemeri

Mammut firmasının ince detaylara yönelik obsesifliğinin bir yansıması da bu kemer olmuş. Konforlu, kolay kullanılan, spor tırmanıştan uzun duvara her tür tırmanış için ideal bir kemer, Hermes. Beş ayrı bedende (XS- XL arası) üretilmiş ve ortalama ağırlığı 420 gram olan kemerin işçiliği -tahmin edeceğiniz üzere- çok iyi. Dört adet malzeme askısı var, kemerin vücuda değen kısmı 3D mesh denen nefes alır naylon malzemeden yapılmış. Kaliteli bir ürün.

Artıları: Mammut’a özel çelik, kolay ayarlı tokalarla hızlı giyilip ayarlanıyor; çıkabilen bacak tokaları ve lastikli, tokalı arka kısmı ile ‘drop seat’ özelliğine de sahip. Özel materyali dolayısı ile giyeni terletmiyor ve dışı sağlam cordura kumaştan olduğundan, kayadaki olası her tür sürünme, sürtünme, delinme hamlelerinden hasar görmüyor. İpe girilen ön bağlantı noktalarındaki plastik destek ile eskimeye daha da mukavim olmuş.. İpte veya askı istasyonunda uzun sürelerde oturunca gayet konforlu bir kemer, ergonomisi gerçekten de iyi çalışılmış.

Eksileri: Kemeri giyince malzeme askıları çok geride kalıyor ve ekspres, malzeme almak çok zorlaşıyor; arka halkalar zaten  sadece el yordamı ile kullanılabiliyor. Ayrıca askılara yeterince malzeme girmiyor- spor tırmanış için bile yeterli ekspresbantlar sığmıyor (bırakın alpin duvar tırmanmayı!). Benim gibi omuz malzeme askısı veya ayrı bir malzeme kuşağı kullanmayı seviyorsanız hiç sorun yok ama bu ciddi bir eksiklik…..

Bu yazı yorumlara kapalı.