10 Ocak 2008

MAMMUT KARMA kaya tırmanış ayakkabısı

İşte Mammut’tan mükemmel bir kaya ayakkabısı, pardon terliği- Karma! Beyaz ve alev deseni rengi ile estetik olarak ilk anda insanı büyüleyen bu ayakkabının fonksiyonu da süper- çok hassas ve içe, aşağı eğik burnu ile çok iyi basış sağlıyor… özel olarak boulder ve yarışma tırmanışı için üretilen bu ayakkabı sentetik deriden ve astarsız, ince iç tabanı ile  basışı hissetmeyi arttırıyor. 2-13 numaralar arasında ve değişik renklerde üretilen Karma oldukça farklı kalıpta; mesela baska Mammut modellerine göre 1 numara daha geniş edinmem gerekti…. Her ne kadar sadece boulder ve indoor için yapılmış olsa da, gerçek kayada süper performansı var.

Artıları: Mammut Pro Rubber lastiğinin yanısıra şekli ve tasarımı ile de kayaya iyi tutunuyor. Astarsız ve ince iç tabanlı olduğu ve ayağı yay gibi kıvırdığı  için de, gerçekten de ayağa -eldiven misali- çok iyi oturuyor, bu ayakkabı ile  ayak hamlelerini daha etkin kılmak ‘ayak çalışmak’ ve küçük basamaklarda tırmanmak çok iyi.. Lastikli olduğu için giyip çıkarması gayet kolay- özellikle de ayağa bu kadar dar sığan bir ayakkabı için fena değil.. Topuk ve arka taban altındaki tırtıllı lastik parça, topuk takma vb. ekstrem boulder hamlelerinde çok yararlı. Kısaca güzel, estetik ve işlevli bir ayakkabı- insan bunu ayağına giyince, tırmanmak için yanıyor 🙂

Eksileri: Çok fena koku yapıyor çünkü sentetik deriden. Ayrıca bir süre sonra ön lastiği gevşeyince negatifte topuk takarken ayakkakı topuktan sıyrılıveriyor- ama bu biraz eskiyip genişleyince olan birşey tabii.

Bu yazı yorumlara kapalı.