23 Eylül 2007

MAMMUT NUPTSE dağ pantolonu

 

İsviçre Mammut firmasının kaliteli bir ürünü.. 2 katlı Goretex XCR kumaştan yapılan pantolon son derece ergonomik; ağırlığı 850 gram kadar olan ürün siyah, lacivert ve turuncu lacivert renk seçeneklerinde üretilmiş.

Artıları: Tamamen vücuda uyum düşünülerek yapılmış bir pantolon; dizlerde ve belde çok iyi oturuyor ve asla sakil durmuyor. Pantolonun büyük kısmı sağlam taslan kumaştan yapılmış; diz ve kıçı ile bacak içleri aşırı sağlam olan Cordura’dan imal (krampon taksanız bile yırtılmıyor denilebilir!) Belin ön kısmında iki, kıçta ise ise bir adet fermuarlı cep var; belde sabit sıkıştırma kemeri ile arkada çapraz geçen elastik omuz askıları (çıkatılabilir) bulunuyor. Pantolonun her iki yanında üzeri cırtcırtlı flapla kapalı boydan, iki yönlü fermuar var; ayaktayken veya acil bir durumda giyip çıkartmak için ideal. Uzun, lastikli iç tozluk ve kalf kısmındaki cırtcırtlı sıkma ayarı ile gayet kullanışlı.. Tırmanırken ve yürürken üzerinizde olduğunu unutturan, sağlam bir ürün. Gore XCR kaplamalı kumaş normal, eski Goretex kumaşlara göre yüzde otuz kadar daha iyi soluyor ve dolayısıyla hiç terletmiyor..

Eksileri:
Bu bir salopet pantolon değil; dolayısıyla beli örtmüyor ve kısa tırmanış ceketleriyle kullanmak doğru olmaz. Elastik askıları güzel değil; askı ayar tokaları ve beldeki kalın ayar cırtcırları çanta taşırken bel ve göğüs kayışlarının altına gelip rahatsız ediyorlar. Detayları güzel olsa da çok pahalı bir ürün; ve oldukça ağır sayılır! Günümüzde bu kadar parayı sayınca stretch-esnek Goretex kumaştan pantolon ve ceketler alabiliyorsunuz- örnek: Mammut Eiger. Son olarak; iki kat Goretex kumaşın iç kısmını koruyan astar kumaş ve file, giyip çıkararırken oraya buraya sıkışıyor ve dert olabiliyor. Mammut firması, 2002 yılında çıkan Eiger modelini üç kat kumaştan imal ederek bu sorunu çözmüş..

Bu yazı yorumlara kapalı.