19 Ekim 2007

MAMMUT PRO kaya tırmanış ayakkabısı

 

Konforlu, genel kullanıma uygun bir kaya ayakkabısı arayanlara, Mammut Pro! Uzun rotaların yanısıra kısa zor rotalarda da başarıyla kullanılan bu kırmızı canavar, sentetik deriden ve pamuklu astardan yapılmış; onun için de sadece yarım numara kadar esneyebiliyor. Orta sertlikteki tabanı ile ceplere, köşe basışlarına, çatlak ve slab tırmanışlarına eşit derecede uygun; 4 mm. kalınlıktaki Vibram XSV super-sticky lastik tabanı var. 2-13 numara arasında üretilmiş. Lasportiva Miura kalıbında..

Artıları: Genel amaç tırmanış (spor, geleneksel) ve dik rotalar için çok iyi bir ayakkabı; Lasportiva Miura benzeri bir hassasiyeti sağlıyor. Bağlı olmasına karşın hızlı giyilip çıkartılıyor olması güzel. Derisi esnemiyor; kisaca zaman içinde fazla deforme olmuyor ve çatlamıyor. Şekli küt ayaklara görece daha iyi olabiliyor; ayağa eldiven gibi oturuyor denilebilir. Dayanıklı bir ayakkabı.

Eksileri: Vibram tabanın bazı yerlerde hızla ayrılıp açılması haricinde pek de yok; güzel bir ayakkabı, sadece sentetik deri -tüm kaya ayakkabıları gibi- çıplak ayakla giyince koku ve neme yol açıyor. Bir de, şahsi olarak, kırmızı renk ayakkabı pek sevmediğimi bu ayakkabıyla anladım:)

Bu yazı yorumlara kapalı.