9 Ağustos 2013

MANASLU (8163 m) TIRMANIŞI BAŞLIYOR!

Manaslu

BASIN BİLDİRİSİ:

MİLLİ DAĞCIMIZ TUNÇ FINDIK, NEPAL’DE DÜNYANIN EN YÜKSEK 8. DAĞINA TIRMANACAK

 Milli dağcımız Tunç Fındık, 30 gün sürecek bir tırmanışla dünyanın en yüksek  8. dağı olan MANASLU Dağı’na Türk bayrağını çıkartacak.

Tunç Fındık, 14×8000 projesi dahilinde bugüne dek toplam 9 adet 8000 metreden yüksek dağın zirvesine  ulaşmayı başaran ilk ve tek Türk oldu. Yeryüzündeki 8000 metrelik dağlar arasında en yüksek 7 tanesine çıkmayı başaran dünyadaki 44 dağcı arasına giren Tunç, Everest’e iki sefer ve farklı rotalardan çıkmıştır. 2012 yılında dünyanın en zor dağı olan 8611 metre yüksekliğindeki K2 dağının zirvesine çıkmayı da başarmıştır.

Zirve Dağcılık Kulübü ve uluslararası GHM elit dağcılar birliğinin  üyesi olan Tunç Fındık’a  bu tırmanışı yapması için ana sponsor olan  İşdestek’in yanısıra,  The North Face, Globalstar Avrasya gibi sponsorlar destek veriyor.

8163 metrelik yüksekliği ile yeryüzündeki en yüksek 8. dağ olan Manaslu, Asya’daki Himalaya Dağlarında, Nepal topraklarında yer almaktadır. İlk çıkışı 1956 yılında Japon dağcılarca yapılan Manaslu, kuvvetli fırtınaları, çığları ve buzul çatlakları nedeniyle tehlikeli bir  dağdır.

Tırmanış için Manaslu dağının tabanına bir haftalık  yürüyüşle ulaşılacak.  4700 metredeki ana kamptan sonra dağ üzerinde en yükseği  7400 metrede olmak üzere 4 yüksek kamp kurulacak. Manaslu dağının kuzeydoğusundan yapılacak çıkış, genelde kar ve buz üzerinde gerçekleşecek.

Tunç Fındık zirveye ulaşılırsa, Manaslu’nun İlk Türk Çıkışı gerçekleşmiş olacak. Tunç zirveye ulaştığı takdirde bu yılki ikinci 8000 metrelik zirvesi olmasının yanısıra, 14×8000 projesi dahilindeki   onuncu 8000 metrelik tırmanışı da yapmış olacak.

Tunç Fındık, tırmanış için  2 eylül  2013 tarihinde İstanbul’dan Nepal’in başkenti Katmandu’ya hareket edecek.

Tunç Fındık’ın bu tırmanışı  aşağıdaki  linklerden takip edilebilecek;

http://www.tuncfindik.com
http://www.facebook.com/tunc.findik
http://www.tunchangizirvede.com

Bu yazı yorumlara kapalı.