8 Ekim 2012

MANİSA’da YENİ BİR GELENEKSEL ROTA: ‘DELİ CEVAT’ 2012..

Bu hafta İzmir tarafında tırmanmak şansım oldu. İzmir’in bilinen tırmanış bölgesi Kaynaklar’da bir öğleden sonrayı takiben, Manisa -Sarıkaya’daki çok yeni bir tırmanış bahçesinde tırmandık. Devasa çam ağaçları üzerinde yükselen, bir ip boyundan uzun kireçtaşına sahip olan bölge,  Zorbey Aktuyun tarafından tırmanışa kazandırılmış. 2011 aralığından beri boltlu spor tırmanış rotaları açılan bölgede Zorbey Aktuyun, Evren Kirazlı ve İzmir’li diğer tırmanıcı arkadaşların gayretleriyle 45 adet spor rota açılmış. Ve tabii ki, çok büyüyecek ve gelişecek bir bölge.

Bu haftasonu yanımda taşıdığım takozlar işe yarayacak mıydı? Sıcak havada olası çatlak hatlarını incelerken, kanyon adı verilen sektöre girdik ve karşımızda gri,  negatif yapıları olan bir çatlak hattı!  Tırmanış arkadaşım Efecan Aytemiz ile burada  yeni bir geleneksel rota açabildik (‘Deli Cevat’, 40 m, VI+ derece). Ancak rota, ummadığım derecede çürük taş barındırıyordu ve iki lider düşüş ile rotayı çıkabildim, her iki düşüş de çürüklüğü net anlaşılmayan bazı taşların kopmasıyla oluştu. Allahtan ara emniyet eksikliği yoktu da, düşüşler iple boşluğa uçuşla kaldı!

Şimdi size düşen ‘Deli Cevat’ ile tanışmak. Ancak arkadaşların açtığı spor rotalar da çok güzel;  İzmir’li tırmanıcılara tek diyebileceğim, ne kadar şanslı oldukları.. çünkü şehirlerine yakın böyle yerler var.

O halde, bol takozlu, teknik tırmanışlı günlere….

Bu yazı yorumlara kapalı.