23 Eylül 2009

MARMARA ADASI TIRMANIŞ ŞENLİĞİ VE YENİ ROTA 2009

img_2361.JPGimg_2365.JPGimg_2379.JPGimg_2400.JPGimg_2401.JPGimg_2407.JPGimg_2443.JPGimg_2533.JPGimg_2571.JPGimg_2599.JPGimg_2620.JPGimg_2631.JPGimg_2641.JPGimg_2367.JPG

(Fotolar için Öztürk Kayıkçı, Haldun Ülkenli ve Göktuğ Aydemir’e çok teşekkürler!)

Bu bayramda,  19-22 eylül 2009 tarihleri arasında, Marmara Adasında bir tırmanış  şenliği vardı. Doğasının ve  granitte tırmanışın harikalığı ile bilinen  Marmara Adasının yerellerinden ve adada boltlu rotaları açan tırmanıcı dostumuz Güneş Ergüden, Yüksek İşler, Petzl -Toros Ltd ve Marmara Adası Belediyesi desteğiyle bu şenliği organize etti. Marmara adası aslında ipli tırmanıştan çok boulder (kısa kaya) rotalarıyla ünlü.  40 kadar tırmanıcının katılımıyla yapılan şenlik oldukça rüzgarlı geçti ama hava genelde fena değildi. Canlı müzik ve yiyecek standları da bulunan, denizden 445 metre yüksekteki yeşil alanda kamp yapıldı. Kamp alanındaki devasa çınar ağacında ödüllü bir tırmanış yarışması bile oldu! Ağaca tırmanmak  enteresan ve zevkli bir olay, slop, açık tutuşlar, boşluklu tırmanış…

Adada 40 kadar boltlu spor rota var ve zorlukları IV+ dereceden IX dereceye kadar değişiyor. Çoğu tırmanış, denizden 500 metre yükseklikteki Papoz adı verilen kaya kulesindeki dört ayrı sektörde yer alıyor. Kaya beyaz, sağlam bir granitten oluşmuş ve yatık slablardan zor negatif ve kırık tavanlara kadar farklı tırmanış tarzları sunabiliyor. Bu arada, tabii ki  geleneksel rota için de bariz bir potansiyel var; arkadaşım Öztürk Kayıkçı ile, 21 eylül günü  iki ip boyluk, bir geleneksel çatlak rotası tırmandık. Her iki etabını da Öztürk’ün lider tırmandığı rotaya  kullanılan mikro stoper takozlarından dolayı ‘Mikrokozmoz’ adını verdik. Birinci ip boyu, 29 metre ve VI+ derecelik dikey, bazen çürüklük içeren bir çatlak. İkinci ip boyu ise 30 metre uzunlukta, VII+, VIII- derece zorlukta  pürüzsüz dik bir slab ve çatlaklı, zorlu  bir tavandan oluşuyor.

Teşekkürler Güneş, bir sonraki şenlikte görüşmek ve Marmara Adasının güzelim ortamında, dostluk içinde tırmanmak üzere!

CLIMBING in MARMARA ISLAND

Marmara İsland is a few hours boat journey from İstanbul and it is situated in the Marmara Sea. The island itself has granite type rock, and up to now some boulder routes and  as  much as 40 bolted and trad routes, ranging from IV+ to IX. Most of the routes are in a sector called Papoz, around 500 m high from sea level. our local climber friend Gunes Erguden had arranged a climbing festival (the first Marmara İsland festival!) and there was even a tree climbing competition held on a huge tree on the camping ground- which was fun. Climbing on the big tree involved big slopers and deadpointing! 

With my friend Ozturk Kayikci, we climbed a new trad route in Papoz: ‘Mikrokozmoz’ (first pitch VI+, second pitch VII+ / VIII-, total 60 m.), involving a granite roof. The biggest problem in this area is  excessive lichen and grass on rocks, and unstable weather with strong wind. But the island is really magic and climbing with a vista of  blue sea below  is surely very fine. The sunset is a sight to behold.

There are many trad routes to be done in Marmara. Next time………

Bu yazı yorumlara kapalı.