22 Eylül 2007

MARMOT 8000 METER PARKA kaztüyü ceket

 

 

 Türkiye için çok aşırı bir malzeme olsa da, bu ‘yürüyen uyku tulumu’nu incelemeden geçemeyeceğim.. Dünyanın en soğuk, en yüksek dağları ve bölgeleri için tasarlanmış bu giysi ile bir derin dondurucuda bile yaşayabilirsiniz (Allah vermesin!) Ceket XS- XXL bedenler arasında, kırmızı – siyah, sarı – kırmızı ve turuncu – kırmızı renklerinde imal edilmiş. Adından da anlaşılacağı üzere, 7000 veya 8000 metrelik dağlara gidenlerin tercih edebileceği bir giyim sistemi. Alırken içine kalın polartec alt – üst giyim sistemi giyilecek kadar geniş olmasına dikkat edin. 2007- 2008 yılı için hem kumaş hem de tasarımı geliştirilmiş, ağırlığı ortalama 1200 gram.
Artıları: Bu parkanın dışı ripstop (yırtılmaya dayanıklı) Marmot Membrain ve omuz – kol sırtı gibi bölgeleri ise daha kalın bir kumaş olan Valiant N-310 ile desteklenmiş ve dış kumaşın neme, ıslaklığa dayanıklılığı çok iyi.. İçinde 800 fill power ve çok kaliteli, yaklaşık bir kilo kadar tüy içeren parka, kaliteli uyku tulumları gibi kutu konstüksiyonuyla dikilmiş; kısaca hiçbir yerinde soğuk noktalar yok. Kollar Marmot’a özgü ‘angel wing’ tasarımıyla ergonomik olarak yapıldığı için yukarı hareket ettirmek, kaldırmak sorun olmuyor.. Ceketin içinde görece küçük cepler, dışında ise derin, büyük, cırtcırtla kapanan ısıtıcı el cepleri var. Ceketin içi dokunmak için çok güzel ve kaygan bir kumaş olan Flashback malzemesinden yapılmış; teni rahatsız etmiyor ve giyerken içteki giysilere takılıp toplanmıyor. Kapşon muhteşem; tokalarla büzülünce kafa çevresini tamamen kapatan ve rahatsız etmeyen bir kaztüyü kanalı, bu dev ve kalın kapşonu çevreliyor. Ceketin kalın dişli ön fermuarının içinde ve dışında büyük ve devamlı iki adet kaztüyü fırtına flabı var, bu da fermuardan ısı kaybını tamamen engelliyor. İçteki ve etekteki büzgülerle ısı kaybı en aza indirgeniyor. 8000 meter parka’nın vücut ısısını koruma niteliği gerçekten çok iyi; eşi olan alt kaztüyü pantolonu ile beraber giyilirse, yeryüzünde gidilemeyecek kadar soğuk yer yok!!

Eksileri:
Bu ceketle yürümek, oturup kalkmak, iş yapmak ve dar çadırlara sığmak çok zor; insan gerçekten de çok hacimli ve iri oluyor- hele de eşi olan 8000 metre pantolonunu da giyince, insan kendini yürüyen bir uyku tulumu (veya mobil bir kalas!) olarak hissediyor! Bu nedenle de, bunların kullanılacağı çok soğuk yerlerde daha iyi ısıtan ve çok daha az hacimli olan kaztüyü tek parça tulumlar tercih edilebilir bence.. Ceketin tasarımı aşırı basit ve dikişleri o kadar güzel değil; kısaca kaba bir giysi. Ama en büyük sorun kaztüyü pantolon ile giyilince bunların üzerine emniyet kemeri giymenin zor veya biçimsiz olması; bu yüzden de tek parça tulum alt üst giysilere tercih edilmesi çok mantıklı. Ceket, tek başına kullanılabileceği yerlerde genelde çok ağır kaçıyor. Bir detay da, havanın ılıklaşıp ceketi çantaya tıkmanız gereken durumlarda hiçbir yere asla sığmaması ve sırtta taşımak için ağır olması . Son olarak, 8000 meter parka, son derece pahalı bir ceket.. Çirkin ve kullanışsız tanımı son derece geçerli!

Bu yazı yorumlara kapalı.