12 Ocak 2008

MARMOT ALPİNİST 55 dağcılık çantası

 

Marmot’tan Amerikan dağcılık özelliklerini yansıtan  basit bir çanta: Alpinist 55.  Alpinist tırmanışlar ve ekspedisyonların yanısıra genel dağ kullanımı için tasarlanmış, işlevli, fazla detay içermeyen, sağlam bir sırt çantası. 55 litre kadar (belki biraz daha fazla) hacimde, ortalama 1.4 kg. ağırlıkta, M ve L bedende üretilen çantanın güzel özellikleri mevcut: hafifletilerek ‘taarruz çantası’ olarak kullanılması için sökülebilen bel kayışı ve kafa kısmı, çıkartılıp ekstra mat olarak kullanılabilen sırt sistemi içindeki 3 kat kıvrık mat. Çanta, 2007-2008 yılı için mavi ve sarı- kırmızı renklerde üretilmiş. Dış kumaşlar kevlar ve naylon, sırt sistemi ise hafif bir çerçeve ve bir mat üzerinde şekillendirilmiş. 2 adet kazma askı halkası ve önünde tokalı, geniş bir krampon cebi var. İnce bel kayışı kalın elbiselerle kullanım için özellikle yapılmış; yanlarında iki adet malzeme askısı da eklenmiş.

Artıları: Basit ve kullanışlı bir çanta; sağlam kumaşlardan yapılmış olması çok iyi. Hafif olması da gayet iyi bir özellik. 55 litrelik hacim yapılabilecek her tür dağ faaliyetine yeterli bence. Ön cep her ne kadar dolunca çirkin gözükse de kullanışlı ve hacimli, krampon için değil başka malzemeler için daha yararlı. Yanlardaki üçer adet tokalı sıkma perlonu ve alt kısımdaki iki adet sıkma perlonu çok gerekli. İsteyince küçülen ama gerekince de yeterince büyüyen bir çanta; uzayan kafa cebi ve boğaz körüğü büyümeyi sağlıyor. İçteki cep ve kafadaki 3 ayrı fermuarlı cep, ufak tefek, kaybolmasını istemeyeceğiniz malzemeler için faydalı. Çantanın ayarı olmadığı için kullanımı detaysız ve kolay. Kafa altındaki  sıkıştırma perlonu ile dürülmüş ipleri vb. taşımak kolay oluyor. Sırttaki matı çıkartıp altınıza serince  (özellikle de kışın) ekstradan çok rahatlatıcı ve iyi bir yalıtım sağlıyor. Çantanın dağ için önemli bir özelliği de, kaskla kullanırken kafayı rahatsız etmeyecek kadar küçülebilmesi.. 

Eksileri: Yan perlonları  gerekenden kısa; çadır, mat vb. hacimli malzeme taşımak için perlonlara ek yapmak ve bunun için de dikişli uçlarını kesmek ve açmak gerekiyor. Bel kayışı tam bir felaket: çok ince, ağır yükte beli mahvediyor ve yanlardaki file cepler işlevsiz ve arazide kar tutuyor (ben bunları ilk etapta kestim!). Bel tokasındaki ve başka birçok yerdeki perlonların bazıları gereksiz uzun; bunları da uçlarından yeterince kesince, karmaşa ve kaos azalıyor! Ön cep görece işlevli olsa da, bu tür bir tırmanış çantası için aslında çok gereksiz. Kafada çok fazla cep var, ayrıca kafadaki uzatma mekanizmasını da yeniden tasarlamam, tokaların yönlerini değiştirmem gerekti.  Kazma halkaları işlerlikli değil; bunları kullanmam gerekince dertli oldu biraz. Bu, sırt sistemsiz, süklüm püklüm ve görsel olarak da çirkin bir çanta, ne ağır yükte iyi çalışıyor ne de gerekince adam gibi küçülüyor. Kısaca, kampçılığa da alpinizme de olmuyor. Marmot bunu yapamamış!

Bu yazı yorumlara kapalı.