1 Mart 2008

MARMOT GUİDE DOWN kaztüyü ceket

 

 

Marmot’un eskiden beri varolan ve The North Face Nuptse ceket ile  şöyle böyle, kıyısından rekabet eden ürünü, Guides Down Jacket! S- XXL boyutları arasında, değişik renklerde  üretilen bu  650 kaztüyü dolgulu ceketin ortalama ağırlığı 880 gram kadar. Basit ve kullanışlı….

Artıları: İki dış el ısıtıcı cebi ve bir de iç  kargo cebi (içine ceketi tıkıp küçültmeye yönelik)  var. Kesimi fena değil; içine bir sentetik ceketle rahatça sığılması için tasarlanmış ama biraz bolca, vücuda fit oturmuyor. Omuzları daha dayanıklı bir kumaştan destekli; yakası yüksek ve içi de ısıtıcı malzemeyle kaplı. Eksi 1o dereceler için gayet ideal bir yalıtım ceketi. Angel Wing (Melek Kanadı) denen Marmot’a özgü kol kesimi ile, kolları kaldırınca ceketin bel açılması engellenmiş, güzel bir nitelik. Paket hacmi küçük ve uzun süre basılı kaldıktan sonra da iyi kabarıyor, hafif ıslanmaya oldukça mukavim. Alpin tırmanışlar için ideal bir ceket.

Eksileri: Tarzına göre ağır bir ceket. Kesimi torba gibi; biraz fazla bol. Kumaşının mat ve kaymaz, parılıtısız  olması hoş değil.. İnce de olsa, entegre  bir yaka içine katlanır kapşonu olsaydı iyi olurdu bence.. ve hatta bu tür bir ceket için, en azından  ince bir kapşon şart.  Sıfır dikişli olduğu için,  çok soğukta yeterli olmayabilir. Ve gelelim en önemli zaafına: ceket bolca  tüy kaçırıyor, bu da hiç hoş değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.