23 Eylül 2007

MARMOT HELIUM kaztüyü uyku tulumu

 

Marmot’un bu güzel ve ultra hafif uyku tulumu, bekleneceği kadar işlevsel.. – 9 dereceye kadar ısı yalıtımı sağlaması düşünülmüş bu tulumun ağırlığı, kılıfıyla beraber 1 kilodan az ve paket boyutu da 30 santime 15 santim kadar- kısaca her yere sığıyor. İçinde çok kaliteli 775 fill (yeni modellerde 850 fill) kaztüyü kullanılan tulum iki boyutta üretilmiş; normal ve uzun.  2007- 2008  yılları için Aerolight kumaştan ve 850 fill power kaztüyünden  yapılmış modelleri daha da şahane!

Artıları:
Olağanüstü hafif ve küçük bir tulum; buna rağmen çok iyi ısıtıyor. Tüy kalitesi güzel; uzun süre hizmet veriyor ve her seferinde iyi kabarıyor. Kafa tasarımı çok iyi; yüze gelip can yakacak bir cırtcırt yok ve suratı çevreleyen kapşon kısmında tüy dolu yumuşak bir kanal mevcut. Tulumun işçiliği ve dikişi son derece kaliteli; hafiflik ve sağlamlık için, tüy kanallarını ayıran iç bölmeler esnek tricot kumaştan yapılmışlar. Fermuar yarım; bu da ısı korunumu için gayet güzel- ayrıca kumaşa sıkışmayan ve istenmeyince açılmayan türde bir fermuar kullanılmış. Küçük naylon taşıma kılıfının yanısıra, tulumu saklamak için geniş, koton kumaştan bir torba da tulumla beraber veriliyor.  Yeni modellerde soluyabilirlik artarken suya dayanıklılık da son derece iyi…
Eksileri:
Hafiflik açısından, tuluma boğaz büzgüsü konmamış; ama bu tulum zaten kışlık değil üç mevsimlik bir tasarım.. Islak koşullarda bir Goretex bivak kılıfı ile kullanılması gerekiyor (buna rağmen ağırlığı çok artmıyor). Ayak kısmında iki yerine bir askı halkası var ama bu da büyük bir sorun değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.