22 Ekim 2007

MARMOT MONTİSPLANE dağ sırt çantası

 

Marmot firmasının daha önceki Dana Design tasarımlarının üzerine kat çıktığı bir ürün. Montisplane, uzun süreli dağ yürüyüşleri ve klasik, sırtta ağır yük taşınan dağcılık ile ekspedisyonlar için yapılmış 78 litrelik bir sırt çantası. Ortalama ağırlığı 2.6 kg olan çanta, karbon fiber ve aluminyumdan yapılmış ARC FLEX sırt sistemi ile çok rahat ve ayarlı, birçok da kullanışlı detayı var. Çanta geneli 420 d naylon kumaş ve HD ripstop kumaştan, taban desteği Cordura’dan yapılmış. 2007 yılı için M ve L bedende, 3 ayrı renkte üretilmiş.

Artıları: Ağır yükte rahat bir çanta (ben bu çantayı, duvar tırmanırken duvarın tabanına ağır yük taşımakta ve uzun seyahatlerde kullanıyorum!) ve büyüklüğüne karşın o kadar da ağır değil, boyutu da şaşırtıcı şekilde oldukça küçültülebiliyor. Bel kayışı, bel kayışının kalın pedleri, omuz kayışları, kafa bölmesi tamamen çıkartılabilen çantanın kafası ve bel kayışı geniş bir bel çantası olarak kullanılabiliyor. Bel kayışı, destekleri ile çok kalın ve konforlu; ARC FLEX sırt sistemi ile sırt ve belinize en az zararı veriyor! Çantanın dışındaki iki alt, 4 yan perlon kayış ile sıkıştırma yapılabiliyor ve çantanın uyku tulumu bölmesi içten seyyar bir bölme ile ayrılabiliyor. Dev, fermuarlı ön cep gerekli eşyaları ayrı tutmaya yararken, kafa cebindeki iki ayrı fermuarlı bölme de küçük eşyaları tutmakta faydalı. Kafa bölmesi yukarı doğru uzatılıp körüklü kısım da doldurulursa çanta çok daha hacim kazanıyor. Tabii ki bu bir tırmanış çantası değil ama yine de kaskla giyince (tam dolu değilse) yukarı bakmayı engellemiyor. Çantanın dış, yan alt kısmındaki ufak lastikli ceplerde sopa, çadır polü vb. taşınabilirken, çantanın ön kısmında da iki adet kazma taşıma halkası yapılmış. Çok kullanışlı bir genel amaç çantası, tavsiye edilir. İşçilik güzel.. Daha ne olsun?

Eksileri: Çok ıvır zıvır detayları olduğu için, bunların büyük kısmını kesip çantayı hafifletip basitleştirerek işe başladım ve bir kucak dolusu perlon ve kumaştan kurtulmuş oldum:) Şaka bir yana, Montisplane bu boyutta bir yük çantası için gayet iyi, eksiği yok. Detay olarak, uzun tokalı perlonbantlar ekleyerek dış yanlara ve ön kısma çadır, mat vb. gibi hacimli yük taşıma olanağı sağlamakta fayda var.

Bu yazı yorumlara kapalı.