21 Kasım 2008

MARMOT ZONDA dağ çadırı

 

 

Marmot’un ürettiği hafif, 2 kişilik bir dağ çadırı. Ortalama 2.5 kg. ağırlıktaki çadır, iki adet DAC çubuklu ve ufak bir bagajı ile tek girişi var. Dışı ve tabanı kaplı 40d naylon, iç tente ise tül. Hafif dağ gezileri, yaz tırmanışları ve aşırı yağışlı olmayan yerler için ideal. Turuncu/ sarı renk.

Artıları: Çok hafif ve az hacimli, kolayca taşınıyor ve kolay  kuruluyor. Çadır, iki kişinin kamp donanımı ile yeterli alan sağlıyor, dar alanlara kurmak için gayet ideal (en iyi özelliği bu bence). 2007 yazında Gürcistan’ın Ushba dağının doğu yüzünde, dağ üzerinde 4000 metrede, uçurumun ortasında  ufacık bir sette bu çadırı kurduk ve iki gün yaşadık! Su geçirmezliği güzel; dikişleri bantlı olduğu için inatla su geçirmedi. Sadece dış tente ve çubuklar ile kurulma seçeneği var. Ayrıca çadırla beraber gelen tamir seti oldukça detaylı. Güzel, etkin  bir çadır, tavsiye edilir..

Eksileri: Bu çadırın bazı detayları modifikasyon gerektirdi (Efecan Aytemiz sağolsun!) Bagaj iki kişi ve teknik tırmanış malzemesi için biraz yetersiz, kötü havada sığma derdi olabiliyor. Giriş kapısı kapatıp yana kıvrılınca lastiğinden sarkıyor, bunun tutturma lastiğinin yerini değiştirmemiz ve yeniden dikmemiz gerekti. Çadırın gergi sayısı ve lokalitesi yetersiz, birçok yerine kar eteği gibi uzantılar ve ip bağlamak için halkalar dikmek gerekti.. İçi tül olduğu için karlı yerlerde kullanmak olası değil, rüzgar ile yerden süprülen ve sıçrayan  kar ve yağmur damlalarını alttan  içeri alıyor ve kar yükü olabilecek kış mevsimi için yapılmamış (bu çadır bence kesinlikle 3 mevsimlik). Tabanı çok ince ve zayıf, fazladan bir yer kumaşı kullanılmazsa taban derhal ve çok yerden deliniyor.. Şiddetli yağmurda giriş fermuarından su alabiliyor…

Bu yazı yorumlara kapalı.