14 Ocak 2010

METOLİUS ultralight TCU yaylı tıkaç

 

 

Amerikan Metolius firmasının ürettiği üç parçalı yaylı tıkaç. Dünyadaki en hafif yaylı takozlardan olan TCU, altı değişik boyutta ve 8.5- 33.5 mm aralığını kapsıyor. Çift saplı tasarımı ile bu türdeki en hafif ve kullanışlı takoz türü denilebilir. Sıkıştırma parçaları CNC ile işlenmiş 7075 T6 aluminyumundan, teli ise paslanmaz çelikten  yapılmış ve bağlantı olarak renk kodlu dyneema naylon perlonları mevcut. Boyutuna göre  ağırlıkları 41 ila 68 gram arasında değişen  TCU, yine boyutuna göre 5 ila 10 kN arasında çekerli. İnce çatlaklar için ideal bir tıkaç  seti.. (Metolius Ultralight Power cam, üç sıkıştırıcılı değişik bir set, 10 parça ve farkı daha geniş olması).

Artıları: Kaliteli ürünler, işçilik çok güzel, elinize alınca görebiliyorsunuz.. Zaten şeker gibi (adeta yiyebileceğiniz kadar şirin) aletler!  Direct Axle Technology olarak adlandırılan sap yapısı ile daha hafif ve dayanıklı bir tıkaç olmuş. Dar, ince ve sığ çatlaklarda kullanıma uygun, özellikle en küçük boyları süper işlevli!  Özellikle sikke deliklerinde ve sığ kare deliklerde kullanım için yapılmış…TCU’lar tüm set olarak gerçekten çok hafifler. Kullanımda karabinle  iki tür bağlantı yapılabiliyor: direk sap ucundaki tel halkadan veya dyneema perlondan. Büyük boylardaki ilginç- ama bence gereksiz- bir özellik de, takozun ana parçalarının yanındaki yeşil, sarı ve kırmızı noktalarla doğru yerleştirme açısının görünmesi.. Taşıması kolay, hacmi az, uzun olduğu için birçok yerde (derin çatlaklarda) kolay kullanılıp çıkartılabiliyor. Tetik basıncı iyi ve homojen, kolay kullanılıyor. Optimize edilmiş sıkıştırma gücü ile kayaya daha iyi sıkışıyor. Sıkıştırıcılardaki dişler de gayet yeterli, kayada iyi tutunuyor. Metolius ultralight TCU, emsallerine göre ucuz bir alet, ekonomik denilebilir bile. Mevcut bir yaylı takoz setine iyi bir ek denilebilir.

Eksileri: U şekilli teli nedeniyle, aleti kullanırken tek parmakla tetik çekmek gerekiyor, bu da zorlayıcı  bir hareket oluyor bazen, hatta tek parmağa  aşırı yorucu olabiliyor.. Tek parmaklı kullanım eldivenle de zor olacaktır. Tekli ve çift saplı tıkaçlar arasındaki seçenek kullanıcıya aittir tabii ki, ben genelde tek saplı olanları tercih ediyorum. Metolius ultralight TCU seti sadece  küçük / orta boy çatlakları kapsıyor, büyüklüğü 33.5 mm.’den büyük çatlaklara yetmiyor. Üç parçalı TCU’nun en büyük derdi, ip hareketi ile dönüp hareket etmesidir; bu alette de, dar ve küçük çatlaklar haricinde bu dert var. TCU’nun çekeri aşırı değil, en çok 10 kN ki, muadili tıkaçlar genelde (muadili boylarda)  ortalama 14 kN çekerlidir.

Bu yazı yorumlara kapalı.