21 Eylül 2007

MSR POCKET ROCKET propan ocağı

 

Bence mükemmel bir propan ocağı.. Uygun yakıt tüpleri ülkemizde devamlı bulunabilse kullanacağım tek ocak diyeceğim neredeyse. Neyse ki propan tüpleri artık Türkiye’de -heryerde olmasa da- bulunabiliyor.

Artıları: Aşırı küçük (varla yok arası!) hacim ve minimal ağırlık, kullanım kolaylığı (sadece aç-kapa, ön ısıtma yok), bakım gerektirmemesi, ufak plastik taşıma kılıfının olması, güçlü yanma ve yüksek ısı çıkışı, ocağın yanmak için ön ısıtma gerektirmemesi, yükseklerde ve aşırı soğukta bile iyi performans, istenildiğinde yakıt tüplerinin çıkarılabilmesi, çeyrek ve yarım litrelik yakıt kanisterlerinin Alpler, Nepal ve Pakistan gibi ülkelerde bol bulunabilmesi ve hatta doldurulabilmesi! Yüksekte dış basınç azalınca yakıt tüpten dışarı zorlandığı için performans giderek artıyor, bu da bir avantaj..

Eksileri: Rüzgarlı şartlarda her propan ocağı gibi kuytu yerlerde yakmayı gerektirmesi, rüzgarlıkla kullanılamaması (rüzgarlık içi aşırı sıcak olursa contalar erir ve yangın tehlikesi oluşur), uygun olan vidalı tür (MSR, Coleman, Epigas vb.) yakıt tüplerinin ülkemizde  yaygın olarak bulunamaması, yakıtının gayet pahalı olması, yakıtın çöp ve taşıma dertleri yaratması, yakıt tüplerinin soğuk olması halinde performansta azalma. Zaman içinde ocağın oynar telleri eğrilip bükülüyor..

 

Bu yazı yorumlara kapalı.