24 Şubat 2012

MSR REACTOR propan ocağı

Piyasaya girdiğinde birçok outdoor malzeme ödülünü almış olan Reactor, bildiğiniz bütün ocaklardan farklı.  MSR’ın bu yeni teknoloji  propan ocağı aslında Jetboil tarzında hafif ve portatif  bir ocak seti olması hedeflenerek  doğmuş. Set, termal olarak yalıtımlı 1.7 litrelik  titanyum, kulplu- kapaklı  ısı esanjörlü (heat exchanger) entegre tenceresi ile beraber set olarak satılıyor ve ocak kısmı tencerenin içine 230 gramlık propan kartuşu ile beraber sığarak ufacık, 500 gramlık (kartuş hariç) bir ünite haline geliyor – yani çok portatif.

Ancak Reactor’un şaşırtıcı kısmı bu değil.  Reactor, bildiğiniz propan ocakları gibi ateş saçarak (ve gazı bolca harcayarak)  yanmıyor; tel kaplı gözenekli  porselenden oluşan yanma bölmesinde  büyük, kızıl bir yanma kubbesi  ile tepesine oturan ve yanma kısmını yutan tencereyi etkin olarak ısıtıyor ve yakıtı çok verimli kullanıyor. Isı esanjörü ve özel şekli nedeniyle tamamen rüzgara dayanıklı; kısaca daha çok rüzgar aslında daha verimli  yanmaya neden oluyor. Yükseklikte performans farklı bir olay (gazın soğukluğu nedeniyle) ama normal koşullarda  bir litre suyu üç dakikadan az sürede kaynatıyor ki, ısıl verimliliği bunda önemli rol oynuyor. MSR’ın kendi  propan kartuşlarının kullanılması  ile sonuçlar (kaynama süresi)  daha iyi (imiş). 7000 ve 8000 metrelik dağlarda çok kullandığım ve verimli sonuç aldığım Reactor, dağcılık amaçlı ocaklar arasında en iyisi denilebilir.

Reactor’un kullanımı bildiğiniz normal propan ocakları kadar kolay:  kartuşa vidalayarak monte et, aç, ateşle  ve kapa! Kaliteli,  çantada az yer tutan  titanyum tenceresi ile aslında üç  kişiye uygun olan bu set çok kullanışlı ve  yeterince hafif.

Reactor, piyasada hiç yanından geçemese de fiziki olarak  muadili gözüken Jetboil ile mukayese kabul etmeyecek kadar kuvvetli, ama  en büyük  eksik yanı, tencere ve  ocağın birbirine kilitlenecek yekpare bir ünite olamaması ve  setin askıda kullanılabiliyor olmamasıydı. 2017 itibariyle bu sorunlar da aşılmış gözüküyor, Reactor için bir askı kilit sistemi geliştirilmiş.

Reactor’un en zayıf yanı, darbeye maruz bırakılırsa ‘yanmayı reddedebilmesi’. Sanırım kompleks bir iç mekanizması olduğu için MSR bu tür bir güvenlik donanımı entegre etmiş; kısaca ciddi bir darbede ocak hiç çalışmayabiliyor.. Bu nedenle aleti darbe ve ezilmelerden koruyun- ki kendi tenceresine yataklanarak  taşınması büyük avantaj.

Kısaca söylersek, Reactor kış dağcılığı ve alpin çıkışlar  için en kaliteli ve en verimli propan gaz ocağı, soğuk ve zor koşullarda kullanıma, kış ve yüksek irtifa dağcılığına ve de az yük taşınan etkin  solo çıkışlara çok uygun. En ciddi meselesi, 200$’lara uzanan astronomik fiyatı..

Bu yazı yorumlara kapalı.