29 Eylül 2007

MSR WHISPERLITE benzin ocağı

 

 Her ne kadar yeni propan ocakları karşısında bitmiş gözükseler bile, benzin ocağı, özellikle ağır şartlarda hala kraldır!

Amerikan MSR firmasından zaman içinde neredeyse mükemmele ulaşmış ve kendini kanıtlamış bir ocak; Whisperlite international. Toplam ağırlığı neredeyse 450 gram kadar olan bu gereç, white gas (saatçi benzini), gazyağı (kerosen) ve kurşunsuz benzin yakabilen bir multi-fuel ocağı durumunda. Başka bir model olan ve neredeyse aynı özellikleri taşıyan Whisperlite modeli ise sadece saatçi benzini ile yanan bir model.

Artıları:
Kendini kanıtlamış, sağlam, güvenilir ve kullanımı görece kolay bir ocak. Boyutu küçük; MSR yemek seti içine kıvrılarak girebiliyor. Yakıt borusu da kıvrılabildiği için çantada az yer kaplıyor. Çok sessiz yanıyor ama ısı verimi yüksek; normal koşullarda 1 litre suyu 4 dakikanın altındaki sürelerde kaynatabiliyor (ki bu da, büyük kardeşi XGK-II’ye çok yakın bir süre). Shaker jet denilen iğneli ve kendini temizleyen gaz çıkış memesi sayesinde tıkanma sorunu en aza indirgenmiş. Arazide tamiri kolay; minimum yedek parça taşıyarak her tür tamirat yapılabiliyor- tabii, ocağı tanımak şartıyla. Ocak oldukça dengeli; üç geniş ayağı tencereleri en iyi şekilde destekliyor ve hiç oynamıyor. Tasarımın ocaktan ayrı, uzak duran yakıt depolu olması yangın ihtimalini azaltıyor.. Ocağın ince aluminyum kağıttan alt reflektörü ve dış rüzgarlığı da ocakla beraber veriliyor, başka bazı ocaklardaki gibi bunları ayrıca satın almanız gerekmiyor.

Eksileri: Tanımayan kişiler için tehlikeli bir gereç. Bu tür benzin ocaklarıyla araziye gitmeden önce mutlaka yakıp denemek şarttır. Arazide tamir seti taşımak zorunlu gibi birşey ve tamir setleri de hiç ucuz değil. Ocak, kirli benzin nedeniyle tıkanınca (ki kesinlikle oluyor bu!) sökülmesi ve takılması bazen sorunlu, pis ve dertli olabiliyor. Benzinle yakarken temiz yanma için ön ısıtma yapmak şart; bunu da en iyi şekilde ispirtoyla yapabilirsiniz. Bu da, fazladan ispirto ve alkol taşımak demek oluyor.. MSR’nin yeni plastik pompa tasarımları (kırmızı-yeşil ve kırmızı-gri) çok dandik; çok sefer kırıldığını gördüm. Bu da, ocağa olan güveni azaltan bir olay. Yakıt borusunun bükülgen olması zaman içinde yakıt sızdırma ve yangın tehlikesi doğurabilir.. Son olarak, yakıt borusunun içindeki tel zamanla şişip yerine geri sığmaya karşı koyuyor, o zaman teli değiştirmek gerek- ki ayrıca satılan tel bulamazsanız tüm boru sistemini satın almanız gerekiyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.