21 Eylül 2007

NALGENE LOOP TOP BOTTLE kırılmaz içecek şişesi

 

Bir dağcılık ve kamp klasiği! Lexan adı verilen kırılmaz plastik (uçak kokpit camı malzemesi) bu şişede akıllıca kullanılmış. Yarım ve bir litrelik boyutlarda ve her tür absürd renklerde alabileceğiniz bu şişeler bence metal ve kalitesiz plastik matara vb. kaplara çok ideal bir alternatif. Kış dağcılığı için mutlaka yalıtımlı kılıf ile kullanılmalı! Yarım, bir ve bir buçuk litrelik, değişik renk ve şekil ve kapak seçenekleri olan bir ürün…..

Artıları: Akıtmaz bir şişe. Sağlam, kırılması neredeyse olanaksız. Geniş ağzı tencereden veya kaynaktan su veya kar doldurmayı kolay kılar; ağızlara MSR Dromedary su sisteminin kapakları  ve bazı filtre sistem ağızları da uyuyor. Bu şişe  bakteri tutmaz, temizliği kolaydır. Çok  ucuz. Boyutu (uzunluk-kalınlık) tırmanış çantasına sığmak için ideal. Kapak plastik bir bağla şişeye bağlı olduğu için kaybolması imkansız, aynı halkadan şişeyi bir yerlere karabinayla asabiliyorsunuz (Amerikalı turist hesabı,  kötü oluyor, bence yapmayın!).

Eksileri: Ağzı biraz geniş olduğu için şişeden içmek daima sorunlu (MSR Dromedary su torbası kapakları bu işte kullanılabiliyor). Nalgene firmasının bu amaçla ürettiği ince ağızlı şişelerden almak gerek! Zaman içinde dış yüzeyi çizilince üzerindeki ölçekler kayboluyor (çok önemsiz bir detay) ama o zaman da, şişe çirkin oluyor. Bazı şişelerin kapak plastiği çok kalitesiz; sapı kopuyor veya kapak ezilebiliyor. Hoş bir detay değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.