2 Temmuz 2018

NANGA PARBAT (8125m) TIRMANIŞI SONA ERDİ

 

Sevgili arkadaşlarım, takipçilerim, destekçi ve sponsorlarım

Bildiğiniz üzere, mayıs ayı sonunda dünyadaki en yüksek 9. dağ olan, Himalaya dağlarındaki Nanga Parbat dağı  (8125m) tırmanışı için Pakistan’da idim. Ancak tırmanış sezonu olan haziran ayı  boyunca, mevsim normallerine ters olarak devamlı surette sıradışı  kötü giden hava durumu ve aşırı  kar yağışından kaynaklı olan çığ riski dolayısıyla Nanga Parbat tırmanışını devam ettirmemek kararını aldım. Romen tırmanış arkadaşım Alex Gavan ile beraber bu dağda geçirdiğimiz toplam üç hafta kadar süre içinde hemen  hergün yağan kar,  tırmanmak istediğimiz Diamir yüzü Kinshofer rotasını tehlikeli hale getirdi ve bu da bizim halihazirda risk içeren bu rotadaki  ‘kabul edilebilir risk’ sınırımızı oldukça zorladı. Kısacası, dağ bizim için karar verdi ve bizim onun kuralına uymaktan başka çaremiz yoktu. Haziran ayının son haftasında Alex ile beraber geri dönüşe başlayıp ülkelerimize döndük; böylece  2013 yılındaki terör saldırısı ile biten ilk denememin  ardından, bu dağa ikinci seferi yapmış oldum.

Dağ her zaman orada, umarım bir başka ve daha uygun bir  sezonda  bu tırmanışı tamamlamak  için geri döneceğim.

Bu tırmanışın ana sponsoru olan Zorlu Enerji Grubuna müteşekkirim. Türkiye atletleri  olduğum The North Face ve Grivel’e, beni daima destekleyen Solgar, Metabolik Cerrahi, Atlaskamp, Teknomobil, Suunto ile Quality Partner’e de büyük teşekkürler. Bu kurumlar beni desteklemeseydi, bu sefere çıkmak mümkün olmayacaktı.

Bir başka tırmanışta beraberce zirveye ulaşmak üzere!

 

Dear Friends and followers,

As is known, with my Romanian friend Alex Gavan, we have had started our attempt to  ascend Nanga Parbat, the 9th highest peak in the world at 8125m, at Pakistan’s Himalaya range. Nevertheless, the weather conditions were not anywhere as we expected in this short climbing period of june  and due to the imminent avalanche danger in the upper parts of the mountain  from heavy snowfall almost everyday, we decided to  finish our attempt on the mountain. The mountain herself has decided, and our only option is  to follow her wish. By the last week of june we were back at our respective countries. Thus, this has became my second attempt  on Nanga Parbat  after the fateful 2013 climbing season.

Hopefully we will be back  another year, to find better climbing conditions and summit this beast of a mountain.

Great thanks to my main sponsor ZORLU ENERJİ for this climb, as well as my other supporters and sponsors (The North Face, Grivel, Solgar, Metabolik Cerrahi, Atlaskamp, Teknomobil, Suunto and Quality Partner) without which this attempt would not be possible. 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.