2 Şubat 2017

NİKİTA ve GÜNEŞKAÇIRAN ŞELALELERİ İLK ÇIKIŞ

güneşkaçıran

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Güllü Eğri)

Uzundere’de, festivalden hemen önce, Serafin Şelalesinde biraz tırmanışın önce ve sonrasında,  kısa günün karı denilebilecek  iki yeni ve kısa donmuş şelale rotasının ilk çıkışını yaptık:

1-‘Nikita’ donmuş şelalesi üst ip boyu ilk çıkış, 15m, Wİ3 civarı, Tunç Fındık, Efecan Aytemiz 24 ocak 2017. Uzundere’den doğuya uzanan Zugar Boğazı’nın üst devamında sol tarafta kalan bu  ufak sayılır şelalenin alt kısmı, 2016 yılı mart ayında dostum Çetin Bayram tarafından çıkılmıştı ve Çeti’in üstünü çıkmamızı istemesi, bizim de iyi bir ısınma arzumuz sayesinde oraya uzandık.. Yeri biraz gizlki, yoldan 200m kadar iç ve üstte kalan   etli bir şelale, daha farklı bir dönemde alttaki kısmı ile 27m’ye kadar uzayabilir ve ‘Abinis’e benzer bir eğitim-ısınma şelalesi olarak çok yararlı olacak bir rota..Rota bitiminde üstte sağdaki ağaçtan iple iniliyor.

2-‘Güneşkaçıran’ donmuş şelalesi ilk çıkışı, 26m Wİ 2/3 civarı, Tunç Fındık, Efecan Aytemiz 24 ocak 2017. Lokasyon olarak Serafin’in tam karşısında, yolun diğer tarafındaki  bu şelale her zaman oluşmuyor ama bu sene oradaydı; sığ bir buz yapısı olmasına karşın emniyet ve buz kalitesi fena değildi… Günün son ışığında çıktık ve karanlıkta dönüş yolunu tuttuk.  Rota bitiminde üstteki ağaçtan iple iniliyor.

Two new icefall routes in Uzundere:

1-Nikita’ İcefall, İn Zugar Bogazi Valley, 15m, Wİ3, Tunç Fındık,Efecan Aytemiz 24th jan 2017.

2-‘Güneşkaçıran’ 26m Wİ 2/3,Tunç Fındık,Efecan Aytemiz 24th jan 2017.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.