29 Eylül 2007

ON SIGHT DYNEEMA zincir perlon

 

 Zincir perlon (daisy chain) son derece yararlı bir malzeme, hemen her dikişli perlon üreten firmanın da bu ürünü bulunmaktadır. Burada ülkemizde pek tanınmamış, ama çok çeşitli tırmanış malzemesi üreten bir Kanada firması olan On Sight’ın dikişli zincir perlonu üzerinde duracağım (genelde her firmanınki birbirine benziyor ve alınabilir). On Sight’ın bu malzemesi, seçenek olarak 80, 120, 150 cm. olarak satın alınabiliyor; 80 cm. uzunluktaki ürün 46 gram ağırlıkta ve 13 adet dikişli perlon halka içeriyor. Esas özellik olarak, bu zincir perlon Dyneema (Avrupa’da Spectra) olarak bilinen, normal perlondan kat kat sağlam, su çekmeyen, çok hafif ve az hacimli malzemeden yapılmış (Kong, Black Diamond vb. firmaların da benzer ürünleri mevcut).

Artıları: Zincir perlon’un gerçekten de çok kullanım alanı var: istasyonlara istediğiniz uzunlukta girip isteyince uzunluğu ayarlamak ve birden çok bağlantı yapmak , jumarı, iniş gerecini veya emniyet karabinini emniyet kemerine istenen uzunlukta takmak, malzemeleri düzenli ve birarada tutmak, istasyona çok yerden sabitleme yapmak, yapay tırmanışta çok değişik kullanımlar (detaya girmayelim!).. Dyneema veya Spectra perlon ise normal perlona göre aşınmaya ve güneş ışınımıyla eskimeye çok daha dayanıklı. Bu perlon ıslanıp su çekmediği için donmaz ve ağırlaşmaz ve normal perlonbanta göre yarısı kadar hafif. Tüm dikişleri açılsa bile, bu zincir perlon tam çekerli bir perlonbant olarak kullanılabiliyor.. Ucuz ve çok kullanışlı bir gereç, her tırmanıcıya lazım bence.

Eksileri:
Pek yok, ama Spectra ve Dyneema’nın normal perlona göre naylona, ipe sürtünmeyle çok daha kolay eridiğini (sürtünmeyle oluşan erime ısısının görece düşük olduğunu) belirtmek gerek. Ayrıca bu tür perlon çok hızlı tüylenebiliyor. Zincir perlonun dikişleri açılıp yırtılabilir (özellikle de her iki cepten birden aynı karabinle klip yapınca), bunun için sadece tek cebe klip yapmaya ve ağırlık vermeye dikkat edin.

Bu yazı yorumlara kapalı.