26 Eylül 2007

OUTDOOR RESEARCH CROCODILE tozluk

 

 Outdoor Research firmasının yıllardır standardını bozmadan ürettiği mükemmel bir tozluk. Mammut dahil birçok yabancı firma ve Türkiye’de de birçok şirket bu tasarımı taklit ederek kullansa bile, Crocodile hala kalitede ve uzun kullanım sağlamasında bir numara. Kullanıp da şikayetçi olan tek bir kişi bile yok!

Artıları:
Botun üst kısmını ve bacağın alt kısmını son derece etkin ve dar şekilde, ama kan dolaşımını kesmeden sarıp kapatan bu tasarımın kalbi, önden açılıp kapanıyor olması. Klasik tozluklardaki gibi yandan fermuar ve çıtçıt olayı yok; neredeyse üç santimetre kalınlıkta cırt cırt her işi görüyor ve soğukta donunca, eskiyince bozulacak olan fermuar ve çıçıtlar tarihe karışmış.. Botun alt kısmından geçen tank paleti kadar sağlam neopren kayışlar son derece kalın ve kaliteli, aşınıp kopmaya yüz tutması benim gibi sık dağa giden bir adam için bile iki seneyi buluyor ki, zaten o arada tozluğun kendisi eskimiş oluyor. Üst kısımda, boğazdaki sıkıştırma ise plastik bir kopça ve perlonbant ile sağlanıyor, etkin tarzda işliyor ve üstten asla kar almıyor.. Tozluğun kumaşının üst kısmı su geçirmez/ nefes alır Gore- tex kaplamanın taslan kumaşla birleşmesiyle yapılmış. Alt kısımlar ise sağlam Cordura Plus kumaştan imal edilmiş ve kaplaması zaman içinde soyulmasın diye içine normal naylon kumaşla destek atılmış. Tozluğun renk seçenekleri de güzel; saçmasapan, uyuz renkler yerine oturaklı, güzel renkler kullanılmış. Mesela: mavi-siyah, kırmızı- siyah, düz siyah gibi. Tozluk XS-S-M-L-XL olarak beş değişik boyutta satılıyor. Ayrıca büyük boyutlar ve amaçlar için de farklı Crocodile tozluk modelleri var OR’nin: Big Crocodile modeli ayağı 47-48 numaradan büyük kişiler için, Expedition Crocodile modeli uzun ve daha zorlu tırmanışlar için (alt kayışı değiştirilebilir, bacak iç kısımları ise ağır Cordura Plus kumaştan ve genel kalıbı biraz daha geniş). Tozluğun fiyatı normal tozluklara oranla daha yüksek; ama unutulmaması gereken şey bu tozluğun diğerlerine göre çok daha uzun hizmet edeceği.

Eksileri:
Tozluğun üst kısmında kullanılan taslan Gore- tex kumaş biraz zayıf; her ne kadar dikkat etseniz de zamanla krampon darbeleriyle veya aşınmanın çok olduğu yerlerden deliniyor. Tozluğun üst ağzını kapatan plastik kopça ağır kullanımda kolay kırılabiliyor. Bir de sık gördüğüm ve kolay giderilemeyecek bir sorun da, alt neopren bağın kapatılmasını sağlayan metal tokanin kayalarda kırılabilmesi.. Ama bu saydıklarım her ağır şartlarda kullanılan her tozluğun ortak dertleridir.. Daha ağır şarlar için Expedition Crocodile modelini tercih edin.

Bu yazı yorumlara kapalı.