29 Eylül 2007

OUTDOOR RESEARCH GORILLA BALACLAVA

 

 Ülkemizde ‘terörist maskesi’ veya ‘kar başlığı’ olarak tanınan balaklava’nın başarılı ve işlevli bir yorumu. Outdoor Research (OR) firmasının kaliteli malzeme ve işçiliği ile ortaya kullanışlı ama çirkin bir soğuk iklim malzemesi çıkmış. Çok tipik  bir OR ürünü- çirkin ve işlevli!

Artıları:
Ayrılabilir ağız/yüz parçası ve yandan cırtcırtla giyilen kafa kısmı ile, bu malzeme hem bere, hem de balaklava olarak kullanılabilir. Elinizde gorilla balaklava’nız varsa (çok soğuklar için) ayrıca neopren maske taşımak gereği de kalmıyor. Kayak gözlüğü/ buzul gözlüğü kayışlarını geçirmek için kafanın arka kısmına iki oluk açılmış; ben bu özelliğini hiç kullanmadım ama faydalı olabilir. OR’nin kendi sentetik/polar kumaşı olan Moonlite Pile, yumuşak ve cildi rahatsız etmeyen bir kumaş; tek derdi dış yüzeyinin zaman içinde biraz tüylenip topaklanması, uzun kullanımdan sonra biraz çirkin gözüküyor.. Balaklava çok hafif, kulak kısımları sıcak basarsa cırtcırtlar sayesinde ensede toparlanabiliyor.. Kısacası, Doktor OR güzel iş yapmış! Son olarak bu balaklava’nın rüzgar geçirmez (windstopper benzeri kumaştan) bir modeli de mevcut.

Eksileri: Pek de yok.. sadece biraz çirkin ve demode bir ürün, adı üzerinde, giyen (özellikle de burun/yüz kısmı takılınca) gorile benziyor! Bir de, aşırı soğuk bir rüzgarda kulakları üşüteceği için, içine ikincil ve ince bir bere ile giyilirse sonuç daha iyi oluyor. OR’nin kullandığı dışı mat, tüysüz ve içi tüylendirilmiş sentetik fleece kumaş zaman içinde kötü şekilde tüyleniyor, estetik olarak çok çirkin:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.