26 Eylül 2007

PETZL ASCENSİON mekanik ip tırmanma gereci (cumar)

 

Kaliteli, kanıtlanmış ve sayısız işe yarayan bir ip tırmanma gereci. Teknik donanım üreten birçok firmanın benzer bir aleti var ama Petzl konusunda en iyi firma ve Ascension da emsalleri arasında şüphesiz en iyisi. İpe takılınca yukarı hareket eden, asılınca ipi tutup geri gelmeyen bu gereçle çok şey yapılabiliyor: iki tane alet ile boşlukta sarkan bir ipe çıkılıyor; buzul çatlağından ve boşluktan adam kurtarmak ve büyük duvarda çanta çekmekte kullanılıyor; yüksek dağ tırmanışlarında donmuş iplerde dağcının güvenliği bununla sağlanıyor.. kısaca, teknik dağcılık ve mağaracılık konusunda olmazsa olmaz bir alet! Sağ ve sol el için ayrı üretilen aletin klasik eski modelleri sağ el için olanı mavi, sol el için olanıysa sarı renkte; 2009 üretimi yeni seriler ise solu siyah, sağı gümüş rengi. Yeni modellerin  termoplastik, soğuğa dayanıklı ve ergonomik  şekilli lastikleri daha iyi, elin geçtiği delik daha büyük eldivenlerle daha kolay kavranacak tarzda değiştirilmiş…  Aluminyumdan yapılmış olan aletin ağırlığı 195 gram. Daha hafif bir model olan (tutma yeri olmayan) basic modeli ve göğse perlonla takmak için özel yapılmış olan croll modelleri de mevcut (bunlar daha çok dikey mağaracılık- SRT uygulamalarında işlevsel).

Artıları:
8 ila 13 mm. arasındaki ıslak, buzlu ve çamurlu her tür ipte çalışıyor (zira her cumar her ipte ve her şartta işlemez, başka firmaların jumar tarzı aletlerinin donmuş ipte çalışmadığına sahit oldum) ve sıkıştırıcı parçanın üzerindeki oluklu kısım, alet ipte ilerletildikçe ipteki çamuru veya buzu kırıp temizliyor.. Yeni sıkıştırma sistemiyle iplere daha az zarar veriyor (çünkü bazı sıkıştırma sistemlerindeki ‘diken’ ve ‘iğneler’ ipleri çok yıpratır). Sıkıştırıcı parça tek elle işletim amacıyla açık durumda tutulabilip, tek elle kolaylıkla açıp kapatılabiliyor. Yeni tutma yeri eski modellere göre daha yumuşak ve ergonomik, soğukta eli üşütmeyecek yalıtıcı bir malzemeyle kaplı sap yönü, daha rahat kullanım için ipin aşağı çekme yönüne paralel yapılmış; üstelik daha büyük eldivenlerle kullanmak üzere el giriş boşluğu daha geniş tasarlanmış..
Aletteki iki alt delik merdiven, ayak bağı ve emniyet kemerine bağlantı iplerini takmak için. İki üst delik ise alet ipten çıkmasın diye karabinle kilitlemek ve aleti ters asıp değişik çekme ve solo tırmanış sistemleri kurmak için var.
Bir ekspedisyonda uzun etaplarda sabit hat tırmanılacaksa kullanılması çok hayati bir gereç.

Eksileri:
Pek de yok. Ama güvenlik açısından kullanımı çok iyi öğrenilmesi gereken ve dinamik iplerde kullanırken (ipe zarar vermemesi için) fazladan dikkat gerektiren bir alet. Tasarımın her tür kolaylığına karşın zor koşullarda büyük eldivenlerle işletmek bazen zor olabiliyor ve alet kalitesiz örgü iplerde (dağcılık için tasarlanmamış urganlarda vb.) tutmayıp kayabiliyor. Normal dağcılık ve tırmanış amacıyla taşımak için biraz ağır ve gereksiz hacimli bir gereç; uzun etaplarda ipe çıkılmayacaksa, Prusik bağı ve / veya Bachmann düğümü veya daha ufak ip tırmanma gereçleri (mesela Petzl Tibloc veya Wild Country Ropeman gibi) daha hafif ve yararlı olabilir. Petzl Shunt gereci ile benzer özelliklerde.

Bu yazı yorumlara kapalı.