23 Eylül 2007

PETZL ATTACHE ve ATTACHE 3D kilitli HMS karabin

 

 

Petzl firmasının ürettiği kaliteli tırmanış malzemelerinden biri de, Attache adını verdikleri kilitli HMS karabin. Normal HMS karabinlere göre az daha küçük olan Attache’nin en önemli özelliği, kapı mandalında çentik olmayan ilk bu tür karabin tasarımı olması (bugünlerde hemen tüm firmalar bu türde, keylock adını verdikleri çentiksiz kapı tasarımlarını üretiyor). Ağırlığı 74 gram olan Attache, altın sarısı renginde anodize edilmiş ve vidalı bir kapıyla kilitleniyor; yine güzel bir özellik de, kapı kilitlenmeyip açık unutulunca gözüken kırmızı bant.. Kısacası, kırmızıyı görüyorsanız kilit açık demektir! Bu da güvenlik için ideal bir önlem.. Normal çekeri 23 kN olan Attache, çapraz yükte 7 kN, kapı açıksa 6 kN yüke dayanmak üzere test edilmiş. İstasyona girmek, ip inişi ve tek ipte yarım kazık düğümü kullanımı için ideal bir karabin.

2009 yılı için yeni  çıkan Attache 3d modeli, eski modele göre %15 ince ve %37 daha hafif; sadece 55 gram ağırlık ile aynı işlevi görüyor. Genel çeker 22 kN olmuş. Ek olarak, tırtıklı  ve vidalı manuel kilit mekanizması  güvenlik sağlıyor.

Artıları: Çentiksiz kapı tasarımı ve kilitteki kırmızı güvenlik bandı bu karabini apayrı bir sınıfa dahil ediyor. Kalite, Petzl’dan bekleneceği üzere çok iyi.

Eksileri:
Çift iple yarım kazık kullanarak inmek ve / veya emniyet almak için fazla küçük bir karabin; çift ip kullanıyorsanız sadece emniyet aleti vb. ile kullanılabilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.