29 Eylül 2007

PETZL CALIDRIS emniyet kemeri

 

  Petzl firmasının tamamen ayarlanabilir emniyet kemerlerinden olan ve serinin en kalitelisi durumundaki Calidris, genel teknik dağcılık, ip üzerinde ve askı istasyonunda uzun sürelerde kalınan büyük duvar rotaları  ve kaya tırmanışı amaçlı yapılmış. İki bedende üretilen Calidris’in ağırlığı  1. beden için 600 ve ikinci beden için 685 gram, rengi ise 2009-2010 için gri- siyah. 2009-2010 modelinde, Calidris’in  aşınma yerleri desteklenmiş ve genel konforu arttırılmış.

Artıları: Oldukça konforlu bir emniyet kemeri. Bel kayışı rahatlık ve havalandırma için gayet geniş ve nefes alır şekilde yapılmış. Hem bel, hem de bacak kayışları yumuşak, soluyabilir malzemeden pedli olarak dikilmiş. Beldeki  iki ayarlı toka, kemerin emniyet halkası ve malzeme askılarını ayarlamayı sağlıyor (önemli bir özellik). Bacaklarda birer tokadan ayarlanabilen bacak kayışları, değişik kalınlıkta giysilerle kullanımı sağlarken,  dik zeminde tuvalet vb. ihtiyaçlar için ipten ayrılmadan bacak kayışlarını düşürebiliyorsunuz (ki, bu da dik yerlerde uzun süren tırmanışlarda önem kazanıyor). Malzeme taşıması kolay ve sorunsuz bir kemer: öne eğim verilmiş 4 tane geniş malzeme askısı her tür teknik malzemeyi belinize takmaya uygun.. İşçiliği ve görselliği çok kaliteli bir kemer olmasının yanısıra kullanımı da çok rahat ve konforlu; çok hafif olmamasına rağmen rahatlığı ve ergonomisiyle üzerinizde olduğunu unutturuyor.

Eksileri:  Gereksiz derecede ağır bir kemer.  Eski modellerin plastik malzeme tokaları zaman içinde kemerden sökülüp ayrılıyordu, ama tasarım değişince bunlar boru perlon ve daha  sağlam olmuş..

Bu yazı yorumlara kapalı.