14 Ocak 2010

PETZL AZTAREX alpin tırmanış kazması

 

Petzl Aztarex, Petzl’in bu türdeki ilk aleti olan ve hafiften uyduruk ve ‘yaptım oldu’ tarzında bir alet olan Aztar’ı solda sıfır bırakacak, mükemmel bir dağ / alpin tırmanış gereci ve amacı alpin tarz tırmanışlar..  Kaşık ve çekiç kafalarıyla iki ayrı şekilde satılan aletin sapı aluminyum, kafası ise paslanmaz çelikten yapılmış. Ağırlığı 500 gram, uzunluğu ise standart 50cm ve tepesi eğik tasarımda. Dağlardaki miks rotalar, yüksek irtifada teknik  dağcılık gibi amaçlara çok uygun olan Aztarex, dik kar kulvarları ve buz rotaları ile donmuş şelale tırmanışına da çok uygun. Kısaca hafif ve kullanışlı, basit, ‘foolproof’ bir alet gerekiyorsa işte Aztarex. Standart olarak teknik eğimli Blue İce ucu ile satılıyor. Petzl’ın üç yıllık garantisi altında olan Aztarex, CE ve UIAA normlarına uygun.

Artıları: Savurması ve saplaması süper bir gereç. Ağırlık merkezi hafif şafttan yukarıya, kafaya kaydırılmış olduğu için daha ağır aletlere nazaran (bu kadar hafif bir alet için) iyi savruluyor ve dengesi çok iyi.. Sapın ucundaki sert plastik elcik olan Gripswitch parçası, teknik tırmanışta iyi bir dayanak ve yeterince el-parmak koruması sağlarken, gerekirse kazmayı sert kara daha rahat saplamak için, çıkartılarak sapın icine vidalanabiliyor. Gerçi açık haliyle de  bu parça kara saplamayı engellemiyor. Teknik tırmanış için yapılmış , 3mm kalınlığındaki çelikten ve gerekirse değiştirilebilir Blue Ice ucunun yedeği ile sapı sökmek mümkün çünkü arkasında bir somun anahtarı var.. Çekiç arkası 10 numara bir stopper takozu gibi çatlaklara sıkıştırılabiliyor ve sikke çakmak için yeterli büyüklükte. 57mm çaplı kaşık arkası da buzu kazımaya veya karda set açmaya yararlı şekilli. Lastik kaplı olmayan çıplak aluminyum sap, kazmayla emniyet almak için  kara kolayca, sürtünme olmaksızın sokulabiliyor. Estetik olarak güzel bir alet. Aztarex’i bele takmak, karabinle tepesinden asmak kolay. Çiftinin ağırlığı  normalde iki ağır buz aletinin yarısından biraz çok, yani güçte ekonomi sağlıyor (ama işte bu yüzden de sert buza girmesi sorunlu).

Eksileri: Bazı tırmanış uygulamaları için gereğinden hafif bir alet, Petzl Quark veya Black Diamond Prophet / Cobra serisi veya Grivel Quantum vb  gibi gerçek anlamda  bir donmuş şelale-buz tırmanış aleti değil, savurması ve saplaması, ağırlık dengesi ve şekli nedeniyle  şelale buzunda iyi değil. Sap çıplak aluminyum, tutması zor, kaygan ve soğuk, onun için grip tape denen yapışkan  bantla sarmak doğru oluyor ve şart. Miks tırmanış için sapa elcik vb. tutuş parçası eklemek doğru oluyor ve çok gerekiyor. Aletle (eğer kullanıyorsanız) bilek kayışı veya esnek lastik bağ  verilmiyor, kendiniz ekstradan almanız gerekli.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.